Henüz Puan Verilmedi

High Fidelity İle Sanal Gerçeklik Dünyasında Kendi Avatarınla İkinci Yaşam:

Yayınlandığı dönemde tüm dünya tarafından ilgiyle izlenen Matrix filmi ile sanal dünyaya çok farklı bir açıdan bakmaya başladık. Bu filmi izledikten sonra bu kurgunun gerçek olabileceğine inanan insanlar bile oldu. Gelişen teknoloji daha önceleri inanılmaz olarak değerlendirdiğimiz birçok yeniliği inanılır yaptı. Birçok insan sinema sektörünün bize sunduklarını aslında geleceğe hazırlık süreci olarak görüyor. Yaşanan teknolojik yeniliklere baktığımızda bu görüşün çok da yanlış olduğu söylenemez. Yine yakın bir süre önce tüm dünyada gişe rekorları kıran “Avatar” isimli film ile sanal gerçeklik dünyasına derinlemesine bir yolculuk yapma fırsatı bulmuştuk. İşte tüm bu teknolojik gelişmeler ve sosyal medya düşkünlüğü şimdilerde yeni bir aşamaya daha geçeceğimizi işaret ediyor. Bu yeniliğin adı “High Fidelity“. “Sanal Gerçeklik dünyasında bir Avatar olarak yaşam sürdürmek” olarak özetlenebilecek bu teknoloji, geleceğin yeni sosyal mecrası olacak gibi gözüküyor.

High Fidelity, Nasıl Bir Sanal Gerçeklik Sunuyor:

Uzun süredir “Second Life” isimli platform sayesinde insanlar aslında sanal gerçekliği kullanıyordu. Ancak “Second Life” klavye ve mouse gibi ara birimler ile “Avatar” üzerinde etkileşimi sağlıyordu. Bu durum gelişen teknolojinin yanında oldukça zayıf kalıyordu. İşte High Fidelity sanal gerçeklik dünyasına katacağı yeniliği bu eksene oturtmuş durumda. Klavye ve mouse gibi bilgisayar teknolojisinin emektar ara birimlerini ortadan kaldırarak sanal gerçeklik dünyasına renk katacak bir yenilik ile geliyor.

Bir 3D kamera ve hareket sensörü ile donatılan yeni sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde, bilgisayarımızın başında göz kırpma, gülümseme, yüz mimikleri, dudak hareketleri ve el hareketlerini takip ederek birebir yansıtan bir teknoloji kullanılmaktadır. Bu teknolojiyi kullanan kişiler başkaca bir ara birime ihtiyaç duymaksızın sanal gerçeklik ortamında kendileri için belirlemiş oldukları Avatar’a sanal bir hayat verebiliyorlar. Sanal dünyada sizi temsil eden avatar’ınız sizin yüz mimiklerinizi ve konuşma tarzınızı birebir yansıtıyor. El hareketlerinizi de takip eden bu harika sistem sayesinde gerçek zamanlı bir etkileşim ile sanal dünyada varlığınızı sürdürebiliyorsunuz.

High Fidelity” şu anda alfa testleri devam eden açık kaynak kodlu bir proje olarak GitHub üzerinden paylaşılmaktadır. Bu kaynak üzerinden kodları indirerek kullanmanız mümkün. Buna ilave olarak arzu ederseniz ücretli part-time geliştirici bile olabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.