Henüz Puan Verilmedi

Samsung Cep Telefonlarında Bulunan SwiftKey Uygulamasında Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Samsung cep telefonlarına yüklü olarak gelen SwiftKey adlı klavye uygulamasında güvenlik açığı tespit edildi. NowSecure adlı güvenlik şirketi tarafından tespit edilen açık yaklaşık olarak 600 milyon cep telefonunu tehdit ediyor. İşin kötü yanı kullanıcılar bu telefonları satın aldığında güvenlik açığına neden olan SwiftKey uygulaması yüklü olarak geliyor. Akıllı telefonu siber saldırılara açık hale getiren bu tehdit NowSecure‘un araştırmacısı Ryan Welton tarafından tespit edildi. Açığa ilişkin detaylı bilgi almak için Welton tarafından hazırlanmış olan raporu inceleyebilirsiniz. Ayrıca Welton, YouTube kanalında güvenlik açığına ilişkin bir de video yayınladı. Bu videoda açığın nasıl kullanıldığına ilişkin bilgiler paylaşılıyor. Araştırmacı hazırladığı videoda Galaxy S5 kullanıyor.

Samsung’un Hangi Model Cep Telefonlarında SwiftKey Güvenlik Açığı Var?

Samsung marka cep telefonların bazı modellerinde yüklü gelen SwiftKey uygulamasından dolayı güvenlik açığı olduğu rapor edildikten sonra gözler Samsung‘a çevrildi. Gelen bilgilere göre Galaxy S4 Mini, S4, S5 ve S6 modellerinde bu açık bulunuyor. NowSecure yapmış olduğu açıklamada hangi modellerin risk altında olduğunu bu raporda detaylı bir şekilde paylaşmış. Rapora göz atıldığında risk altında olan cihazların ülkemizde satılmadığı gibi bir algı oluşsa da, bu konuda henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Güvenlik Açığını Nasıl Ortadan Kaldırabilirsiniz?

Samsung telefonların bazı modellerinde ön yüklü gelen SwiftKey uygulaması nedeniyle ortaya çıkan güvenlik açığını ortadan kaldırmak için Samsung Knox‘un kullanılabileceği yönünde bilgiler bulunmaktadır. Bu uygulama sayesinde güvenlik açığını ortadan kaldıracak politika güncellemesi akıllı telefonunuza otomatik olarak yüklenmektedir. Yukarıda bu uygulamayı yükledikten sonra nasıl kullanacağınıza yönelik bir video anlatım yer almaktadır. SwiftKey adlı uygulamayı Google Play’den sonradan indiren kullanıcılar için bu güvenlik riski söz konusu değildir.

 

Samsung telefonlarda SwiftKey adlı uygulamanın neden olduğu güvenlik açığı ile ilgili gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. Ancak şunu da belirtmeden geçmeyelim. Söz konusu açık nedeniyle bir saldırıya uğramanız için öncelikle telefonunuzun Wi-Fi üzerinden bir ağa bağlanmış olması gerekiyor. Dolayısı ile kendi evinizdeki Wi-Fi bağlantısı ile siber saldırıya maruz kalmanız neredeyse imkansız. Ancak kaynağı belirsiz kablosuz ağlara bağlanırken siz siz olun bu riski göz ardı etmeyin. Konu hakkındaki fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda paylaşılmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.