Henüz Puan Verilmedi

Rus Uçağı Açık Semalar Antlaşması (ASA) Kapsamında Gözlem Uçuşu Yapıyor

Rusya ile yaşadığımız uçak krizinin ardından gerginleşen ilişkiler normalleşiyor mu? Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Rusya Federasyonu‘na ait bir gözlem uçağı Türk hava sahasında gözlem uçuşu yapacak. İşte TSK tarafından yapılan resmi açıklama;

TSK unsurlarının Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı bünyesinde icra ettiği görevler:
– Rusya Federasyonu, Açık Semalar Antlaşması (ASA) kapsamında, 15-18 Aralık 2015 tarihleri arasında ülkemizde bir gözlem uçuşu icra edecektir.
– Rusya Federasyonu’na ait ASA gözlem uçağı ile gerçekleştirilecek olan uçuş esnasında, uçakta Rus uzmanların yanı sıra Türk yetkililer de hazır bulunacaktır.

Türk Hava Sahasında Gözlem Uçuşu Yapacak Olan Rus Uçağı An-30

Türk hava sahası içinde gözlem uçuşu yapacak olan rus uçağı An-30, 1970’li yıllarda üretildi. Antonov adlı şirket tarafından üretilen gözlem uçağı, Türk yetkililerin de bulunduğu mürettebat ile görevini gerçekleştirecek. Yapılan açıklamaya göre uçak Erzurum’dan kalkacak ve 1500 kilometrelik bir gözlem uçuşu gerçekleştirecek. Açık Semalar Antlaşması (ASA) kapsamında icra edilecek uçuş, karşılıklı şeffaflık politikası ve güven arttırıcı bir faaliyet kapsamında değerlendiriliyor. Bu antlaşmaya imza atan 34 ülke bulunuyor. Yapılan açıklamalara göre Rusya bugüne dek, bu antlaşma kapsamında Türkiye hava sahası üzerinden 32 uçuş gerçekleştirdi.

Kaynak

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)