Henüz Puan Verilmedi

NASA’nın Ferrarisi, RS-25 Roket Motoru

Roket motorlarının Ferrarisi olarak adlandırılan RS-25, NASA (ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından geçtiğimiz günlerde test edildi. 6. kez test edilen roket, 12 milyon beygir gücünde itiş kuvveti üretmeyi başardı. NASA bu motoru zorlu uzay görevlerinde kullanmayı amaçlıyor. ABD’nin Mississippi eyaletinde bulunan John C. Stennis Space Center’da gerçekleştirilen testte roket motorlarının Ferrarisi RS-25, 525 saniye süren bir denemeye tabi tutuldu. Oldukça küçük bir forma sahip olan bu motor, F-15 Eagle savaş uçağı motorunun sadece 2 katı büyüklüğünde. Buna karşın RS-25, F-15 motorundan 8 kat fazla itiş kuvveti üretebiliyor.

RS-25 Roket Motoru Teknik Özellikleri

NASA‘nın göz bebeği ve roket motorlarının efendisi RS-25 ile ilgili teknik özellikler aşağıda listelenmiştir. Sayfamızın üst bölümünde geçtiğimiz günlerde yapılan 6. denemeye ilişkin video görüntüleri paylaşılmıştır. Yapılan açıklamalara göre NASA, son denemeyi 4 motoru aynı anda ateşleyerek yapacak. Bu denemelerin ardından başarılı olması durumunda SLS roketine monte edilecek motorlar, Orion adlı uzay kapsülünü taşıyacak.

  • Üretici Firma: Aerojet Rocketdyne
  • Yakıt Türü: Sıvı oksijen / Sıvı hidrojen
  • Uzunluk: 4.3 m
  • Çap: 2.4 m
  • Ağırlık: 7,775 lb.
  • Beygir Gücü: > 12 milyon

Roket motorlarının Ferrarisi ve NASA‘nın göz bebeği RS-25 motoru, Orion uzay kapsülünü SLS roketi ile Ay’a götürecek. Bu konuda başarı sağlanması durumunda ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, bu sefer gözünü Mars görevlerine dikecek. Konuyla ilgili düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın hemen altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.