Henüz Puan Verilmedi

Rombertik Virüsü, Tespit Edildiğinde Hard Diske Format Atıyor

Rombertik, adı verilen yeni bir virüs, Cisco / Talos güvenlik grubu tarafından tespit edildi. Bugüne dek pek de rastlanmayan bir tarza sahip olan virüs tespit edilene kadar sizi gizlice izliyor ve kişisel bilgilerinizi topluyor. Bilgi güvenliği açısından oldukça riskli olarak görülen Rombertik virüsü, yakalanıncaya kadar kredi kartı, parola, vb. kişisel bilgilerinizi klasik bir keylogger gibi servis ediyor. Yakalandıktan sonra bulunduğu hard diski formatlayan virüs bu özelliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Uzmanlar bu tehlikeli virüsün aslında diskin Master Boot Record (MBR) denen bölümünü sildiğini belirtiyor. MBR’si silinen bir diskin bulunduğu bilgisayar da, sürekli yeniden başlatma döngüsüne girmektedir.

Rombertik Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Rombertik virüsü, sahip olduğu ilginç özelliği ile kısa süre içinde ilgi odağı oldu. Cisco / Talos güvenlik grubu blog sitesinde bu virüse ilişkin detaylı bilgiler paylaştı. Henüz bu virüsün nasıl temizlendiğine yönelik bir bilgi paylaşılmadı. Uzmanlar tespit edilince bulunduğu diski formatlayan bu virüsle mücadele etmek için öncelikle zararlı yazılımın bu özelliğini devre dışına çıkarmaya çalışıyor. Kişisel bilgilerinizi fark ettirmeden ele geçirerek siber korsanlara servis etmeye çalışan bu virüsün bu özelliği engellenemez ise derinlemesine inceleme yapmak pek de mümkün olmayacak gibi gözüküyor.

Rombertik virüsü ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu yeni zararlı yazılım ile ilgili detaylı bilgiler yayınlandıkça en kısa zamanda ziyaretçilerimizle paylaşılacaktır. Yorumlarınız için sayfanın alt bölümünde yer alan formu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanacaktır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)