Henüz Puan Verilmedi

Robo Şef, Mutfak Robotu Kavramını Yeniden Tanımlıyor

Robo şefMoley Robotics adlı bir İngiliz şirketi tarafından geliştirildi. Mutfak robotu dendiğinde aklımıza çok da karmaşık olmayan ve mutfak işlerini yapmamıza yardımcı olan cihazlar gelir. Her ne kadar adına robot desek de bizim yardımımız olmadan onlardan fazlaca bir şey beklemek yanlış olur. Ancak merkezi Londra’da bulunan İngiliz şirketi öyle bir mutfak robotu geliştirdi ki, görenler mutfak robotu işte böyle olur dedi. Şirketin üretmiş olduğu ilk Robo şef (Robot Chef) prototipi Hannover Messe (Almanya) fuarında görücüye çıktı.

Robo Şef Hangi Özelliklere Sahip?

Robo şef, sahip olduğu özellikler ile görenleri şaşkına çeviriyor. Uzmanlar, bu yetenekli robotun yemek yapan bir insanın hareketlerini analiz ederek öğrendiğini vurguluyor. Robot, öğrendiklerini komutlara dönüştürerek uygulamaya geçiyor ve bu sayede karşımıza usta bir şef çıkıyor. Robo Şefin eğitiminde ise ödüllü bir aşçı kullanılıyor. Masterchef adlı yemek yarışmasında 2011 senesinde 1. olan Tim Anderson, robotun öğretmenliğini yapıyor. Moley Robotics, geliştirdiği bu yetenekli robotun gelecekte mutfaklardaki yerini alacağına inanıyor. Şu an iki koldan oluşan bu yetenekli robotun ilerleyen dönemlerde daha da geliştirileceğini vurgulayan şirket buzdolabı, bulaşık makinesi gibi birimleri de içinde barındıran çözümler üretmeyi hedefliyor. Robo şef‘in kolları Shadow Robot adlı bir firma tarafından üretiliyor. 20 motor ve 24 adet eklem noktasından oluşan bu yetenekli kollar toplamda 129 sensörü üzerinde barındırıyor. Şirket nihai hedef olarak Robo Şef‘i 10 bin sterlin’lik bir fiyat ile her eve sokmayı hedefliyor. Ancak bu yetenekli robota sahip olmak için şu an erken. Araştırmacılar robotun yaklaşık 2 sene sonra hazır olacağını belirtiyor.

Robo Şef hakkında merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları onaylandıktan sonra sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.