Henüz Puan Verilmedi

ResearchKit, Apple Tarafından Geliştirilen Açık Kaynak Kodlu Yazılım

ResearchKit, Apple tarafından geçtiğimiz aylarda resmi olarak duyuruldu. Basitçe anlatmak gerekirse; Apple‘ın geliştirdiği açık kaynak kodlu bir yazılım olan ResearchKit, cep telefonu kullanıcılarından kendi rızaları ile topladığı verileri anlaşılabilir bilgilere dönüştürüyor. Yani elimizden düşürmediğimiz akıllı telefon, yaşamımız ile ilgili bazı verileri bu uygulama vasıtası ile bir merkeze gönderiyor. Merkezde toplanan veriler sağlık ve tıp araştırmacıları için altın niteliğinde. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre ilk etapta bu yazılım sayesinde astım, kanser, kalp damar hastalıkları, diyabet ve Parkinson hastalığı ile ilgili araştırmalar yapılıyor.

ResearchKit Nasıl Veri Topluyor?

ResearchKit adlı yazılım her ne kadar Apple tarafından geliştirilmiş olsa da açık kaynak kodlu olması nedeniyle diğer teknoloji devleri de bu yazılıma katkıda bulunabiliyor. researchkit.org adresinden yazılım ile ilgili kaynak kodlara erişmeniz ve katkıda bulunmanız mümkün. Hatta şirket dev rakipleri Samsung, Google ve Microsoft‘u bu uygulamayı kullanması, hatta değişiklik yapması için davet bile ediyor. Bu davete karşılık gelir mi bilinmez, ancak toplanan veriler Apple‘ı bu alanda yukarılara taşırsa şirketler bu çözüm etrafında birleşebilir. Gelelim uygulamanın bu değerli verileri nasıl topladığına. Aslında her şey çok basit. iPhone üzerinde yer alan mikrofon, kamera, ivmeölçer, GPS, jiroskop, vb. sensörler yardımıyla birçok veri halihazırda toplanabiliyor. Bunlara ilave olarak anketler ve aktif görevler ile araştırmacılar için gerekli olan veriler kullanıcılardan toplanabiliyor. Anketler kullanılarak akıllı telefon kullanıcılarına cevaplamaları için bazı sorular iletiliyor, verilen cevaplar araştırmacılar için büyük önem taşıyor. Aktif görevler ise iPhone‘un gelişmiş sensörleri kullanılarak kullanıcıların bazı veriler üretmesine olanak sağlıyor. Açık kaynak kodlu olan bu yazılımı araştırmacılar kendi amaçlarına göre şekillendirebiliyor. Bu sayede yeni anketler ve aktif görevler ile yeni araştırmalara ışık tutmak mümkün oluyor.

ResearchKit İndir ve Kullan:

ResearchKit uygulamasını indirmek ve kurmak için App Store’u ziyaret edebilirsiniz. Şu an 5 adet uygulama Apple tarafından iOS kullanıcıları için yayınlanmış durumda. iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPod touch bu uygulamaları desteklemektedir. Aşağıdaki listede geliştirilen 5 uygulamaya ait indirme linkleri paylaşılmıştır. Bu uygulamaları cep telefonunuza indirip kurmanız durumunda siz de sağlık ve tıp alanındaki araştırmalara katkı sağlamaya başlayabilirsiniz.

ResearchKit adlı açık kaynak kodlu yazılım ve Apple tarafından hayata geçirilen bu proje ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.