4/5 (1)

Regin Virüsü, Symantec Tarafından Tespit Edildi:

Dünyanın en büyük antivirüs yazılımı şirketlerinden Symantec, bugüne kadar geliştirilmiş en iyi virüsü tespit etmiş olduğunu dünya ile paylaştı. Symantec tarafından açıklanan bilgilere göre yeni virüsün adı Regin. Regin virüsü yeni nesil bir casus virüs olarak tanımlanıyor. Virüsün muhtemelen bir ülke tarafından geliştirildiği ihtimali üzerinde duruluyor.

Regin Virüsü Nedir?

Symantec’in yapmış olduğu açıklamaya göre virüs bir ülke tarafından geliştirildi. Ve virüsün temel amacı bulaştığı sistemlere zarar vermek yerine o sistemden çeşitli verileri ele geçirerek casusluk maksadıyla kullanmak. Regin adlı virüsün 6 senedir dünya üzerinde çeşitli sistemlerden bilgi çalmak için kullanıldığı belirtiliyor. Virüsün bulaştığı sistemden ekran görüntülerini ele geçirebiliyor. Şifre çalabilen Regin adlı virüs aynı zamanda silinmiş olan dosyaları geri döndürebiliyor. Konu hakkında açıklama yapan virüs uzmanları virüsün Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan ve İrlanda da kamu kuruluşlarını ve özel firmaları ve şahısları hedeflediğini belirtiyor. Konunun uzmanları virüsün bu denli gelişmiş özelliklere sahip olmasını, Regin‘in bir ülke vasıtasıyla siber casusluk amacı ile geliştirildiğine bağlıyor.

Virüsün oldukça uzun bir süre içerisinde geliştirildiğine dair görüşler bulunmaktadır. Virüsün senelerce olmasa da aylarca devam eden hummalı bir çalışmanın neticesinde ortaya çıktığı görüşü hakim. Ayrıca virüsü geliştiren virüs yazılımcılarının ortada iz bırakmamak için oldukça fazla çaba sarf ettikleri düşünülüyor. Yakın bir süre önce Amerika ve İsrail’in ortaklaşa üretmiş olduğu ve İran’a karşı kullandığı düşünülen Struxnet adlı virüs ile Regin Virüsü kıyaslandığında; Struxnet bulaştığı sistemleri zarara uğratmak hedefiyle çalışırken, Regin‘in temel hedefinin casusluk olduğu düşünülmektedir.

Regin Nasıl Temizlenir?

Symantec tarafından yapılan açıklamaya göre Norton Power Eraser (NPE), Removal Tool olarak kullanılabilecek. Bu tool’u indirmek için Symantec tarafından hazırlanan Backdoor.Regin sayfasına göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haber:

SONY Pictures #GOP Tarafından Hacklendi

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.