2/5 (1)

RailGun Adlı ABD Deniz Kuvvetlerine Ait Yeni Elektromanyetik Silah Tanıtıldı

RailGun, ABD Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılacak yeni süper silah olarak tanımlanıyor. Silahı basitçe anlatmak gerekirse, barut kullanmadan sesten 7 katlı hızlı mermi fırlatan top diyebiliriz. Klasik toplarda mermi bir kovanın ucunda yer almaktadır. Kovanın arkasında yer alan kapsülün içindeki ateşleyici, bir iğne ile ateşlendiğinde (tetik çekildiğinde) kovan içindeki sevk barutu yanmaya başlar ve kovan içinde oluşan yüksek basınç, ucunda yer alan mermi çekirdeğini hızla ileri fırlatır. Yani mermi namludan çıkarak hedefe doğru ilerler. İşte RailGun diye bahsedilen top, bu klasik ateşleme mantığını kullanmadan mermiyi sesten 7 kat hızlı fırlatabilecek bir teknoloji.

RailGun Nasıl Çalışıyor?

RailGun sahip olduğu teknoloji ile deniz savaşlarında yepyeni bir dönemi beraberinde getirecek. 5,400mph hızında mermi fırlatan bu top, savunma sistemlerinin sınırlarını zorlayacak bir hıza sahip. Betonarme duvarlar ve çelik plakları delerek test atışlarında göz dolduran RailGun ile fırlatılan bir merminin bu hızlara çıkabilmesinin sırrı, kullanmış olduğu yüksek enerjili elektromanyetik teknolojisi. Kullanılan bu elektromanyetik kuvvete Lorentz Kuvveti denmektedir. Bilim ve silahın müthiş buluşması olarak özetlenebilecek bu topun getirdiği yenilik, sadece hız yada vuruş gücü değil. Klasik toplarda kullanılan mermilerin depolanması, sevk edilmesi, ciddi riskler ve zorluklar ortaya çıkartmaktadır. Ancak RailGun bir sevk barutu gücüne ihtiyaç duymadığı için klasik mermilerin yarattığı sorunların artık tarih olacağını söyleyebiliriz.

Sayfamızda yer alan RailGun atış denemelerine ait video görüntülerini izleyerek bu süper elektromanyetik silah ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberimiz:

ABD Donanması Lazer Silahı (LaWS) Deneme Videosu

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.