PTT Kargo’dan Gelen Maildeki Adres Değişiklik Formu Virüslü
Henüz Puan Verilmedi

PTT Kargo’dan Gelen Sahte E-Posta’da Yer Alan Adres Değişiklik Formu Cryptolocker Virüsü Taşıyor!

PTT Kargo‘dan gönderildiği algısı yaratan sahte e-posta içerisinde yer alan “Adres Değişiklik Formu” indirilmesi durumunda bilgisayarınıza ve bağlı bulunduğunuz ağa Cryptolocker virüsü‘nü bulaştırdınız demektir. Kısa bir süre önce de TTNET e-fatura maili olarak vatandaşlara gönderilen sahte e-posta birçok internet kullanıcısının bilgisayarına virüs bulaşmasına neden olmuştu. Bu sefer PTT Kargo‘dan gönderildiği algısı yaratılan sahte postada kargonuzun teslim edilemediği ve adres bilginizin güncellenmesi gerektiği belirtilmektedir. Aynı sahte e-posta’da teslimat adresinin değiştirilmesi için bir “PTT Adres Değişikli Formu” indirmeniz istenmektedir. Lütfen bu e-postaya itibar etmeyiniz. Ve kesinlikle o formu tıklayarak bilgisayarınıza indirmeyin. Eğer PTT Kargo’dan geliyor algısı yaratılan bu sahte e-postayı açıp o formu indirdiyseniz şu anda bilgisayarınızda Cryptolocker virüsü bulunmaktadır.

PTT Kargo Sahte E-Postası ile Bulaşan Cryptolocker Virüsü Nasıl Temizlenir?

PTT Kargo Sahte E-Postası ile bulaşan Cryptolocker virüsü hakkında daha önce oldukça detaylı bir yazıyı ziyaretçilerimiz ile paylaşmıştık. Öncelikle Cryptolocker Virüsü ile ilgili bu yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Kısaca bir özet yapmak gerekirse, bilgisayarınızdaki virüs şu anda word, excel gibi ofis dökümanlarınızı şifreleyerek kilitlemiş durumda. Ve bunu yapanlar sizden bu şifreyi açmak için fidye istiyor. Sakın onlara para ödemeyin. Bunu yapmanız durumunda paranız boşa gidecek ve bu internet korsanlarının ekmeğine yağ sürmüş olacaksınız. Öncelikle bilgisayarınıza flash disk, harici disk, vb. bir depolama birimi takmayın, çünkü oradaki dosyalarınızda virüsten etkilenecektir. Aynı zamanda bilgisayarınızı bir ağa da bağlamayın. Ağ üzerinde yer alan sürücülere yetkiniz dahilinde bağlanarak dosyalara virüs bulaştırabilirsiniz. Yukarıda yer alan linkteki yazımızı okuyarak öncelikle bilgisayarınızdan Cryptolocker virüsü’nü temizleyin. Virüsü temizlemiş olmanız dosyalarınızın şifresinin açılacağı anlamına gelmiyor. Olaya iki aşama ile bakın. Birincisi dosyalarınızı şifreleyen virüsü temizlemek, ikincisi şifreli dosyaları açmak. Şifreli dosyaların açılması ile ilgili henüz size gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğimiz ücretsiz bir çözüm bizce yok. Bu konu hakkında çalışmalar yapan ve bize de şifreli dosyaları açtığını söyleyen kullanıcılar var. Ancak biz bilgiversin.com olarak bu bildirimlere şimdilik mesefeli duruyoruz.

Cryptolocker virüsü ile şifrelenmiş dosyaları açtığını iddia eden kişi ve kurumlara bu hizmetlerini bizlerle paylaşması durumunda sayfamızda yer vereceğiz. Ancak bu hizmetlerini sunarken iletişim bilgilerini şeffaf bir şekilde bizlerle paylaşmalarını rica ediyoruz. Bunun için aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Mesajlarınız değerlendirildikten sonra yayınlanacaktır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 3 yorum var.

  1. ismail Cevapla

    çözüm çok kolay benim bilgisayarda oldu ben şifreli dosyaların şifrenin açıgını bulup düzelttim bu tip dosyalarınız bedeva düzeltilir

  2. VOLKAN Cevapla

    BİR SÜRÜ FOTOĞRAFIM KİLİTLENMİŞ DURUMDA YARDIMCI OLABİLECEK VARSA ALLAH RIZASI İÇİN YARDIM ETSİN

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.