Henüz Puan Verilmedi

Project Soli, Radar ile Kontrol Teknolojisi

Project Soli, Google tarafından I/O 2015 etkinliğinde tanıtıldı. Google‘ın sınır tanımayan bölümü ATAP tarafından geliştirilen bu proje, radar teknolojisi kullanılarak cihazların kontrol edilebilmesini amaçlıyor. I/O 2015 etkinliğinde projenin lideri Ivan Poupyrev tarafından tanıtılan Soli projesi, küçük parmak hareketleri ile akıllı cihazların kontrol edilebilmesini sağlayacak.

Project Soli Nedir? Nasıl Çalışıyor?

Project Soli, 60 GHz’lik saniyede 10.000 radyo dalgası gönderebilen bir radar teknolojisi ile dokunmadan cihazları kontrol edebilmeyi amaçlayan bir projedir. Günümüzde özellikle mobil cihazları kontrol edebilmek için, dokunmatik ekranlar, düğmeler yada benzeri donanımlara ihtiyaç vardır. Google ATAP‘ta çalışan uzmanlar cihaza hiç dokunmadan ancak yakın mesafeden kontrol edebilmeyi amaçlayan bir proje üzerinde çalışmaya başlamışlar. Bu projeyle tıklama, açma / kapama, azaltıp / çoğaltma, çevirme, yön değiştirme, küçültme / büyütme gibi eylemleri cihaza hiç dokunmadan yapabileceğiz. Project Soli ile ilgili bir tanıtım videosu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu videoda projenin detayları ile ilgili bilgiler yer almakta. Video dikkatle izlendiğinde, bu yenilikçi ekibin içinde bir de Türk genci olduğunu fark ettik. Emre Karagözler adlı Türk gencinin de içinde olduğu proje, bu açıdan bizim için ayrı bir değer taşıyor. Sayfamızda yayınlanan bu tanıtım ve inceleme videolarını izleyerek Soli Projesi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Project Soli, hakkında merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Kısa süre içinde bir hafıza kartı büyüklüğünde chipe sığdırılan bu teknoloji sizce geleceğin kontrol teknolojisi olabilir mi? Düşüncelerinizi paylaşmak için aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.