Henüz Puan Verilmedi

Google’dan Balon ile Internet Ağı Oluşturma Projesi: Project Loon

Project Loon, olarak bilinen ve Google tarafından sürdürülen bu sıra dışı proje balon kullanarak bir internet ağı oluşturma hayali ile başlamış. Aslında şirket benzer bir proje ile interneti yayabilmeyi zaten hedefliyor. Güneş enerjisi ile çalışan uçaklar kullanarak bedava internet projesini hayata geçirmeyi hedefleyen Google, anlaşılan gözünü gökyüzüne dikmiş durumda. Loon projesi, özetle özel olarak tasarlanmış balonlar kullanılarak dünyanın çevresini bir internet ağı ile sarma projesidir. Balonlara takılmış elektronik sistemler birbirleri ile iletişimde kalarak bir ağ oluşturmaktadır. Yeryüzündeki kullanıcılar yerel servis sağlayıcılar yerine bu ağı kullanmaktadır.

Project Loon Nedir? Nasıl Çalışır?

Project Loon, stratosferde sürekli seyahat eden ve internet ağı meyadana getiren balonlardan oluşmaktadır. Stratosfer’de birçok rüzgar katmanı bulunmaktadır. Bu katmanların hızları ve yönleri farklılık göstermektedir. Bu açıdan bakıldığında her katmanı bir otoyol gibi görmek mümkün. Uzmanlar, bu balonları rüzgar katmanları içinde istedikleri noktaya taşımak için kullanmayı hedeflemektedir. LTE iletişim teknolojisini kullanan Project Loon, balonlar kullanılarak küresel bir internet ağı oluşturma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Zarf adı verilen bir balondan, elektrik enerjisini sağlayan güneş panellerinden ve iletişim teknolojisini üzerinde barındıran bir elektronik sistemden meydana gelen balonlar, istendiğinde kontrollü bir şekilde inişe geçmektedir. Kontrolsüz bir düşme söz konusu olduğunda balonların üzerinde yer alan paraşütler düşüşü yavaşlatmaktadır.

Google‘ın Project Loon adlı balon ile internet ağı oluşturma projesi hakkındaki fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizce bu proje başarıya ulaşır ve küresel bir ağ oluşturulabilir mi? Cevabınız hayır ise, sizce bu neden mümkün değil? Düşüncelerinizi iletmek için aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.