Henüz Puan Verilmedi

Jacquard Projesi ile Google Kumaşa Akıl Katacak

Project Jacquard, Google‘ın fantastik projelerine imza atan ATAP bölümü tarafından geliştiriliyor. Akıllı nesnelerin hayatımızın her boyutuna girdiği bir dünyada kumaşa akıl katmayı hedefleyen uzmanlar, hayret verici bir proje üzerinde çalışıyor. Jacquard projesi olarak adlandırılan bu çalışma kıyafetlerimizi çevremizdeki teknolojiler ile etkileşime sokabiliyor. I/O 2015 etkinliğinde duyurulan bu proje tekstil sektörüne yeni bir boyut katacağa benziyor. Bu çalışmayı bir cümle ile özetlemek gerekirse, kıyafetlerimiz bu proje ile çevresindeki teknolojilerle etkileşime geçebilen sensörlere dönüşecek.

Project Jacquard Nedir? Nasıl Çalışıyor?

Google, Project Jacquard ile akıllı giysiler üretebilmek için öncelikle özel iletken iplikler üretmeyi hedefledi. Herhangi bir endüstriyel iplik üretimi yapan tezgahta üretebilen bu iletken iplikler metal alaşım ile harmanlanmış olarak üretiliyor. Üstelik bu iplikleri tekstil sektöründe kullanılan klasik ürünlerden ayırmak da mümkün değil. Project Jacquard, özel olarak üretilmiş bu iplikler kullanılarak dokunmuş akıllı kumaşların interaktif bir yapıya dönüştürmeyi hedefliyor. Aslında sadece hedeflemiyor, bunu şu an zaten başarmış durumda. I/O 2015 etkinliğinde görücüye çıkan ve bu proje ile üretilmiş kumaşlar, akıllı telefondan, aydınlatma sistemine kadar birçok teknoloji ile etkileşime geçebiliyor. Sayfamızda yayınladığımız videolarda Project Jacquard ile ilgili tanıtım ve inceleme görüntüleri yer almaktadır. Bu videoları izleyerek proje ile ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmanız mümkündür.

Google ATAP tarafından sürdürülen Jacquard Projesi ile ilgili fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizce bu proje gelecekte yaygın hale gelebilecek mi? Bu teknoloji ile üretilmiş bir kıyafeti giymek ister misiniz? Bu konu hakkındaki görüşlerinizi iletmek için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.