Henüz Puan Verilmedi

Kontrolden Çıkan Progress M-27M Adlı Rus Uzay Aracı Düşerken Atmosferde Yandı

Progress M-27M adlı Rus uzay aracı geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme taşımak için Rus Federal Uzay Ajansı Roscosmos tarafından Soyuz 2-1A ile uzaya gönderilmişti. İstasyona başarıyla kilitlenemeyen Rus uzay aracı kontrolden çıkmış ve kendi etrafında dönmeye başlamıştı. Uzmanlar aracın bir süre sonra Dünya’ya düşeceğini açıklamıştı. İşte bu olay dün gerçekleşti (7 Mayıs 2015) ve Progress M-27M adlı Rus uzay aracı Doğu ABD, Kolombiya, Brezilya ve Endonezya rotasını izleyerek düştü. Düşüşü esnasında araç atmosfere girerken yandı.

Progress M-27M Adlı Rus Uzay Aracı Düşerken Atmosferde Yandı Video Görüntüleri YouTube’da Paylaşıldı

Progress M-27M düşerken atmosferde yandı. Bu esnada düşüş yörüngesinde bulunan insanlar cep telefonları ile olayı görüntüledi. Kısa süre içinde bu video görüntüleri popüler video paylaşım sitesi YouTube üzerinden yayınlandı. Yayınlanan bu videoların gerçekten düşen araca ait olup olmadığı henüz resmi olarak doğrulanmadı. Büyük Okyanus üzerinden atmosfere giriş yapan araç büyük oranda yandı. Ancak uzmanlar yalnızca birkaç parçanın dünyaya düşmüş olabileceğini vurguladı. Yaklaşık 3 ton malzeme taşıyan Progress M-27M düşüşü sebebiyle 50 milyon dolar’lık bir zarar oluştu.

Progress M-27M‘nin düşerken atmosferde yanması ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunu için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanacaktır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.