Henüz Puan Verilmedi

Yardarm Technologies Tarafından Üretilen Çipler Silah Takibinde Kullanılacak:

Dünyada silahlanmanın ciddi boyutlara ulaştığı ABD‘de okullar ve alışveriş merkezlerinde yaşanan silahlı saldırılar zaman zaman tüm dünyanın dikkatlerini bu ülkenin üzerine çeviriyor. Tabi ki bu konuda en büyük rol ABD polisine düşüyor. Bir süre önce ABD’nin St.Louis şehrindeki Ferguson kasabasında yaşanan olay ise Amerika’da geniş yankı buldu. Ferguson’da 18 yaşında siyahi bir gencin polis silahından çıkan bir kurşunla öldürülmesi geniş çaplı bir isyan başlatmıştı. Yaşanan protesto gösterilerinde çaresiz kalan polis teşkilatı zor anlar yaşamıştı. İşte bu ve benzeri olaylar ABD’de görev yapan polisleri ciddi anlamda zora sokuyor. Özellikle dava sürecinde yargılanan polisler ile ilgili soruşturmalarda eldeki veriler çok da yeterli olmuyor. Bu konuda yaşanan boşluğu çok iyi analiz eden Yardarm Technologies adlı bir şirket geliştirdiği çip sayesinde ateşli silahların kablosuz teknolojiler kullanılarak takip edilmesini sağlıyor.

Yardarm tarafından geliştirilen bu teknoloji ilk etapta sivillerden pek talep görmese de Polis Teşkilat bu teknolojiyi test maksatlı olarak kullanmaya başladı bile. Santa Cruz, California, Carrollton ve Teksas Polis birimlerinde bu ürünlerin test edildiği açıklandı. Silah, içerisine monte edilen bir çip sayesinde merkez tarafından takip edilmeye başlanıyor. Bir polis memuru silah kullanmak zorunda kaldığında destek çağırmak için bir telsiz konuşması yapma fırsatını çoğu zaman bulamıyor. İşte bu noktada devreye giren çip silah çekildiğinde merkeze bu durumu anında kablosuz ağlar vasıtasıyla iletiyor. Silah ateşlendiğinde de ayrı bir uyarı gönderen çip bu sayede bölgede yaşanan her türlü çatışma riskini tek bir merkezden takip edebilme imkanı veriyor.

Akıllı telefonlar yada tabletlere yüklenebilen yazılımlar ile de izlenebilen silah kullanım bilgisi harita üzerinde gösterilerek polis merkezlerine ve memurlara büyük fayda sağlıyor. Bir veri tabanında da saklanan bu bilgiler gelecekte ortaya çıkacak bir hukuki durumda da delil olarak kullanılabilecek veriler sağlıyor. Silahın şarjör kısmında uygun bir noktaya monte edilen bu sensör ile silah çekilmesi ve ateşlenmesi bilgisi sisteme anında aktarılabiliyor. Uzmanlar merminin ateşlenme yönünü de gösterecek bir çalışma içerisinde olduklarını belirtiyorlar. 2015 yılı ortalarına doğru bu ürünü piyasaya sürmeyi planlayan şirket, teknolojiyi böylesine tartışmalı bir alana sokarak ciddi bir sorunu çözmeyi hedefliyor.

Yardarm Technologies resmi web sayfası

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)