Henüz Puan Verilmedi

Plaka Sorgulama (Araç Sorgulama) E-Devlet (turkiye.gov.tr) Üzerinden  Nasıl Yapılır?

Plaka Sorgulama işlemini internet üzerinden yapmak isteyen vatandaşların e-Devlet olarak bilinen turkiye.gov.tr adresi üzerinden plaka sorgulama yapması mümkündür. Araç Sorgulama olarak da ifade edilen bu işlem için yapmanız gereken işlemler resimli olarak aşağıda adım adım anlatılmıştır. Plaka sorgulama video anlatım için yukarıda bulunan videoyu izleyebilirsiniz.

Plaka Sorgulama Resimli Anlatım:

plaka sorgulama e-devlet giriş BilgiVersin.com

Plaka Sorgulama İçin E-Devlet Girişi Yapmalısınız

Internet üzerinden plaka sorgulama yapmak isteyenlerin öncelikle bu işlem için kullanacakları https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama web adresine giriş yapmaları gerekmektedir. Kötü amaçlı kullanıcılar tarafından kişisel bilgilerinizin çalınma ihtimaline karşı plaka sorgulama işlemlerinde yalnızca yukarıda yer alan adres üzerinden sorgulama yapınız. Adres satırında “https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama” linki olmayan bir adres üzerinden kesinlikle işlem yapmayınız. Bu adres üzerinden e-devlet sayfasına giriş yaptıktan sonra karşınıza yukarıda olduğu gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekran üzerinde bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonunu tıklayınız.

plaka sorgulama e-devlet giriş BilgiVersin.com

TC Kimlik No ve e-Devlet Şifresi ile Sisteme Giriş Yap

Kimlik Doğrulama İşlemi için PTT şubelerinden alabileceğiniz e-Devlet şifrenizi kullanarak yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş işlemi için sırasıyla TC Kimlik No ve Şifrenizi yazarak “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız. Giriş işlemi yapıldıktan sonra Aşağıda gördüğünüz ekrandan araç sorgulama yapmak için “Plaka Numarası” yazan kutucuğa plaka numarasının arasında boşluk bırakmadan (Örn: 34XX1234) giriş yaparak “Sorgula” butonunu tıklayınız.

plaka sorgulama e-devlet araç sorgulama BilgiVersin.com

Sorgulama Yapmak İstediğiniz Aracın Plakasını Boşluk Bırakmadan Giriniz.

Sorgulama işlemi başarıyla gerçekleştikten sonra aşağıda olduğu gibi araç bilgileri listelenir. Eğer isterseniz bu sorgulama işlemi neticesinde ortaya çıkan bilgileri printer üzerinden yazdırabilirsiniz. Yazdırmak için ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Yazdır” butonunu tıklayınız.

plaka sorgulama e-devlet çıktı almak BilgiVersin.com

Plaka Sorgulama Sonucunun Çıktısını Alabilirsiniz

Yazdır butonu tıklandıktan sonra aşağıda ekranda görüldüğü gibi yapmış olduğunuz plaka sorgulama işlemi çıktısı alınabilmektedir. Bu sorgulama işlemi neticesinde üretilen bu belge resmi belge niteliği taşımamaktadır. Resmi işlemlerinizde bu belgeyi kullanmak mümkün değildir. Ancak belgeyi alan kurum kendi kuralları gereği belgeyi kabul etme imkanı bulunmaktadır.

plaka sorgulama e-devlet çıktı yazdır BilgiVersin.com

Sorgulama Çıktısı

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi almak için en yakın PTT şubesine başvuruda bulunabilirsiniz. Yanınızda TC Kimlik Numarası yer alan bir nüfus cüzdanı bulundurmayı unutmayınız. e-Devlet şifresi 2 TL karşılığında verilmektedir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.