Henüz Puan Verilmedi

Pepsi Diet Ürünlerinde Aspartam Kullanımına Son Veriyor

Pepsi, diet cola üretiminde artık Aspartam kullanmayacak. ABD merkezli meşrubat devi Pepsi, yapay tatlandırıcılar içerisinde halk tarafından en çok bilinen Aspartam‘ı artık kullanmayacağını duyurdu. Ancak bu karar sadece ABD’de satışa sunulan Diet Pepsi‘leri kapsayacak. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre ABD dışındaki tüm ülkelerde bu yapay tatlandırıcı kullanılmaya devam edecek. Şirketin bu kararı almasının arkasında Amerikalı tüketicilerin talepleri gösteriliyor. Yeni tatlandırıcılar ile üretilecek ürünler 2015 yazında raflardaki yerini alacak. Amerika ve Avrupa’daki uzmanlar her ne kadar aspartamı zararlı bir tatlandırıcı olarak görmese de tüketiciler aynı fikirde değil. Bu nedenle şirketin diyet ürünlerinin tüketiminde azalmalar yaşandığı belirtiliyor.

Diet Pepsi’de Aspartam Yerine Hangi Yapay Tatlandırıcı Kullanılacak?

Diet Pepsi üretiminde aspartam kullanımından vazgeçildiği açıklandı. Peki yeni yapay tatlandırıcı olarak hangisi seçildi. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 2015 yılı yaz aylarında ABD’de satışa sunulacak yeni diet ürünlerde sukraloz ve akesulfam karışımında oluşan tatlandırıcılar kullanılacağı açıklandı. Pepsi’nin en büyük rakibi olarak gösterilen Coca-Cola ise aspartam kullanımına devam edeceğini duyurdu.

Pepsi’nin Vazgeçtiği Aspartam ve Diğer Yapay Tatlandırıcılar Zararlı mı?

Pepsi, aspartam kullanımından vazgeçme sebebi olarak tüketicilerin şikayetlerini kaynak gösteriyor. Peki yapay tatlandırıcılar gerçekten de zararlı mı? Bu soruya yanıt bulmak için, daha önce yayınlamış olduğumuz yazıyı incelemenizi tavsiye ederiz. Kulaktan dolma bilgiler yerine, bilim insanlarının araştırmalarını inceleyin ve siz karar verin. Gerçekten de yapay tatlandırıcılar söylendiği kadar zararlı mı…

Pepsi‘nin diet cola üretiminde aspartam kullanımını bırakıp sukraloz ve akesulfam karışımı bir yapay tatlandırıcı kullanmasına yönelik fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanacaktır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.