Henüz Puan Verilmedi

Parmak izi, bir fotoğraf kullanılarak kopyalanabilir mi?

Parmak izi günümüzde birçok alanda biyometrik kimlik olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ülkemizde de yakın bir zaman önce devreye giren sistem sayesinde sağlık hizmeti almak isteyen SGK’lı hastalar, biyometrik kimlik doğrulaması maksadıyla parmak izi yada avuç içi okuma sistemleri ile işlem yapmaktadır. Ülkemizde ve dünyada kimlik doğrulaması ile ilgili bu tip gelişmeler yaşanırken, herkesi kaygıya düşürecek bir haber Almanya’dan geldi. Almanya‘nın Federal Savunma Bakanı Von der Leyen‘in bir fotoğrafı kullanılarak parmak izi kopyalamasının yapıldığı açıklandı.

Alman Federal Savunma Bakanı Von Der Leyen’in Parmak İzini Kim Kopyaladı?

Almanya’da faaliyetlerini sürdürmekte olan Chaos Computer Club (CCC) adlı derneğin bir mensubu tarafından yapılan açıklamaya göre bir fotoğraf kullanılarak Leyen’e ait olan parmak izinin başarıyla kopyalandığı ve bu kopyanın yakın bir zaman içerisinde internetten paylaşılacağı açıklandı. CCC adlı dernek tarafından Almanya’nın Hamburg şehrinde yapılan kongrede açıklama yapan konuşmacı Jan Krissler, bir insanın parmak izinin kopyalanabilmesi için artık özel bir çabanın sarf edilmediğini belirtti. Krissler konuşmasında dünyaca ünlü bir çok politikacının parmak izinin sıradan bir basın toplantısı esnasında alınabileceğini açıkladı.

Kongrede yaptığı konuşma sırasında izleyicilere henüz tam olarak sonuçlanmamış bir parmak izi çalışmasını da izleyiciler ile paylaşan Krissler, bu kopyalama işleminin bir bilgisayar yazılımı sayesinde gerçekleştirildiğini açıkladı. Parmak izinin henüz tam olarak sonuçlanmadığını ancak bunun farklı görüş açılarından çekilen fotoğraflar sayesinde kolayca tamamlanılabileceği açıklandı.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.