Oyunlar indir ücretsiz :) Torrent Dünyası
Henüz Puan Verilmedi

” Oyunlar indir ücretsiz ” Cümlesi Google’da Ayda Ortalama 165.000 Defa Aranıyor :

Google arama sonuçları analiz edildiğinde “Oyunlar indir ücretsiz” cümlesinin ayda ortalama 165.000 defa arandığı görülmekte. Bu duruma bakılarak birincisi ne kadar oyun meraklısı olduğumuz ikincisi bu işi nasıl beleşe getiririz arayışı içinde olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu arayışın içerisinde sadece Türklerin olduğunu söylemek tabi ki haksızlık olacaktır. Dünyada ücretsiz oyun, müzik, film v.b. dosyaların yasal olmayan yollarla indirilmesini sağlayan birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak bunların içerisinde en yaygını ve bizim ülkemizde de en çok bilineni Torrent olmuştur.

Yasal olmayan ücretsiz paylaşım dünyasında bu gelişmeler yaşanırken favori paylaşım sistemi olan BitTorrent müzik paylaşımı için yeni bir yöntem sunarak dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Geçtiğimiz Mayıs ayından beri Bundle adı verilen yapı ile yola devam eden BitTorrent üzerindeki yasadışı işlerin adamı imajını silmeye başlayacak gibi gözüküyor. Temelinde torrent gibi çalışan bundle sisteminde paylaşılan içeriğin bir kısmı tamamen ücretsiz oluyor. Bir kısmı ise erişmek isteyen kullanıcılara ya e-posta adreslerini paylaşmaları durumunda yada belirli bir ücret ödemeleri durumunda açılacak. Türkiye’den Ferhat Göçer Ft. Catwork Project Albümü 4 parçalık tamamen ücretsiz olan bundle ile BitTorent dünyasında yerini almış durumda.

BitTorrent İle Neler Yapılıyor:

BitTorrent sistemini kısaca internet üzerinden dosya paylaşımı yapan sistem olarak özetleyebiliriz. Bu sistemi sabit bir sunucudan dosya indirmekten ayıran en temel özellik ise dosya indiren kullanıcıların aynı zamanda bir kaynak pozisyonunda olmasıdır. Yani bir kullanıcı bir dosya indirmeye devam ederken başka bir kullanıcıya kendi indirmekte olduğu dosyayı sunarak hizmet vermektedir. BitTorrent, Torrent protokolü kullanan bir yazılım olup bu program gibi çalışarak dosya paylaşımı yapabileceğiniz başkaca programlarda mevcuttur.

Ancak Torrent protokolü ile dosya paylaşımı yapan kullanıcılar genelde yasal olmayan paylaşımlarda bulunduğu için bu sistem sektörde pekte iyi anılmamaktadır. Buna rağmen Torrent yıllardır dosya paylaşımı konusunda başı çekmeye devam etmektedir. Özellikle ücretsiz oyun indir mek, ücretsiz film izlemek, ücretsiz müzik indirmek için Torrent vazgeçilmez kaynak olarak görülmektedir. Yukarıda bahsedilen Bundle sistemi ile BitTorrent bu imajı silip yasal bir zemine giderek kayar mı bilinmez ancak onu tahtından edecek bir gücün henüz olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)