Henüz Puan Verilmedi

Oyumu Nerede Kullanacağım? 1 Kasım 2015, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri

Oyumu nerede kullanacağım? 1 Kasım 2015 Erken Seçim

Oyumu nerede kullanacağım? Yurt İçi Seçmen Sorgulama Ekranı

Oyumu nerede kullanacağım? sorusu seçimler yaklaşırken her vatandaşın ortak sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından hazırlanan “Yurt İçi Seçmen Sorgulama” ve “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” sistemini kullanarak cevap aradığınız tüm sorulara yanıt bulmanız mümkün. Peki bu sorgulama sistemi nasıl kullanılıyor? Nerede oy kullanacağım? işte cevabı;

Seçimden sonra hangi sandıktan hangi partiye kaç oy çıktığını öğrenmek için…

Oyumu Nerede Kullanacağım? Yurt İçi Seçmen Sorgulama Sistemi

Oyumu nerede kullanacağım? sorusuna yanıt arayan yurt içi seçmenler yukarıda ekran görüntüsünü paylaşmış olduğumuz sorgulama sistemini kullanarak nerede oy kullanacağını kolaylıkla bulabilmektedir. YSK tarafından yapılan açıklamaya göre 2 Eylül 2015 (Saat:8:00) ile 10 Eylül 2015 (Saat:17:00) tarihleri arası askı süresi olarak belirlenmiş durumda. 20 Eylül 2015 tarihinde ise seçmen kütükleri kesinleştirilmiş olacak. Seçmen kütüklerinin kesinleşmesine müteakip 22 Eylül 2015 tarihinde yurt için seçmenin nerede ve hangi sandıkta (sandık numarası) oy kullanacağı ilan edilecektir. Oy verme günü ise, bilindiği gibi 1 Kasım 2015 Pazar günü olarak Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Yukarıda ekran görüntüsünü paylaşmış olduğumuz sorgulama sistemini kullanan vatandaşlar, oyumu nerede kullanacağım? sorusuna kolaylıkla yanıt bulabilmektedir. Tek yapmanız gereken; ilgili alanlara sırasıyla nüfusa kayıtlı olduğu il, TC kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğu sıra numarası bilgisini girip resimde görülen doğrulama kodunu da yazarak sorgulama yapmaktır. 22 Eylül 2015 tarihinden sonra bu sorgulama sonucunda hangi sandıkta oy kullanacağınız gözükecektir. Bu tarihe kadar ise seçmen kütüğündeki kayıt bilgileri tarafınıza gösterilecektir. Eğer bir yanlışlık var ise sorgulama sonucunda görülen not bölümü dikkatlice okunmalıdır. Burada belirtilen hususları uygulayarak yanlışlığın düzeltilmesi ile ilgili gerekli girişimleri yapabilirsiniz. Yurt içi seçmenler bu sorgulama ekranını kullanarak oyumu nerede kullanacağım? sorusuna yanıt bulabilir.

Oyumu Nerede Kullanacağım? Yurt Dışı Seçmen Sorgulama Sistemi

Oyumu nerede kullanacağım? sorusuna yanıt arayan yurt dışı seçmenler YSK ana sayfasında yer alan “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” sistemini kullanarak nerede oy kullanacaklarını kolaylıkla bulabilmektedir. YSK tarafından yapılan açıklamaya göre, oy kullanılacak gümrük kapılarının ve yurt dışı temsilciliklerinin 31 Ağustos 2015 tarihinde ilan edileceği belirtiliyor. Askı süresi ise 2 Eylül 2015 (Saat:8:00) ile 10 Eylül 2015 (Saat:17:00) tarihleri arasında olacak. Yurt dışı seçmenler 8 Ekim 2015 tarihinden itibaren, gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oylarını kullanmaya başlayacak. Yurt dışı temsilciliklerde 25 Ekim 2015 tarihinde, gümrük kapılarında ise 1 Kasım 2015 tarihinde oy verme işlemi sona erecek. Oyumu nerede kullanacağım? sorusuna yanıt arayan yurt dışı seçmenler her türlü sorgulamayı seçmen sorgulama sistemi vasıtasıyla gerçekleştirebilmektedir.

Oyumu nerede kullanacağım? sorusuna yanıt arayan yurt içi ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız “Seçmen Sorgulama” sistemini kullanabilirler. Konuyla ilgili merak ettiğiniz hususları bizlere iletebilirsiniz. Bunun için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.