Henüz Puan Verilmedi

NASA, Mars’a Orion ile Bir Adım Daha Yaklaşıyor:

NASA tarafından Delta IV tipi füze ile fırlatılacak olan Orion Kapsülü, nihai olarak gelecekte yapılacak insanlı MARS yolculuğunun kapılarını aralayacak. Bugün (04.12.2014) fırlatılması planlanan kapsül 5800 km irtifaya ulaşacak. Bu irtifa Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yer aldığı irtifanın tamı tamına on beş katı. Orion 5800 km.’lik irtifada Dünya’nın etrafında 2 tur attıktan sonra California açığındaki bir noktaya iniş yapması planlanıyor. Yolculuğun toplamda dört buçuk saat sürmesi planlanıyor

ABD’nin Uzay Mekiği uçuşlarına yüksek maliyetlerinden dolayı son vermesi nedeniyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen astronotlar Rus’lara ait olan Soyuz’u kullanıyor. Bu tasarruf politikası nedeniyle uzay çalışmaları bir miktar heyecan kaybına neden olmuştu. Ancak Orion kapsülü projesi NASA yetkililerine yeni bir heyecan katıyor. NASA uzmanları bu projeyi MARS yolculuğu hayalinin ilk aşaması olarak görüyor.

Bugün fırlatılması planlanan Orion‘un büyük bir sınavı da başarıyla geçip geçemeyeceği merak konusu. Kapsül atmosfere girişi esnasında çok yüksek sıcaklıklara maruz kalacak. Uzmanlar 32.000 km hıza ulaşacak olan kapsülün 2200 derecelik sıcaklığa dayanıp dayanmayacağını gözlemleyecek. 8600 kg ağırlığında olan kapsül eğer yapılan bu denemeler neticesinde başarıya ulaşırsa NASA insanlı uçuş denemelerine geçecek. Ancak en yakın insanlı uçuş denemesinin 2021 senesinde yapılabileceği konuşuluyor.

Yukarıda yer alan görüntüler Florida da bulunan NASA‘ya ait Cape Canaveral uzay üssünden. Fırlatmanın tam olarak ne zaman yapılacağı belli değil. Ancak Orion Kapsülü‘nün fırlatılma görüntüleri canlı olarak bu adresten yayınlanacak.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.