Henüz Puan Verilmedi

Opportunity Hafıza Kaybı Yaşıyor:

Opportunity adlı robot Mars’a 10 yıl önce NASA tarafından gönderildi. NASA‘nın Mars ile ilgili bilgiler toplaması maksadıyla tasarlanan ve 2004 senesinden beri faaliyette olan Opportunity hafıza kaybı yaşıyor. NASA tarafından yapılan açıklamada, uzun yıllardır çalışmakta olan belleğinde yaşanan donanımsal olduğu düşünülen sorunun çözülmeye çalışıldığı belirtildi.

Opportunity adlı robotun 2 tip belleğe sahip olduğu açıklanırken, sorunun depolama özelliği olan bölümde yaşandığı belirtiliyor. Evlerimizde sahip olduğumuz bilgisayarlarda olduğu gibi bilgiyi saklayan ve kapandığında dahi depolanan veriyi kaybetmeyen HDD benzeri bir donanımın sorun oluşturmaya başladığı açıklanıyor. Bilgisayarlarımızdaki RAM’e örnek olarak gösterilecek ikinci bellekte sorun olmadığı açıklanırken, bu belleğin robotun kapanıp açılması sonrasında üzerindeki verileri saklamadığı belirtiliyor.

Hafıza Kaybı Opportunity’nin Sonu mu Olacak?

Yetkililer Opportunity hafıza kaybı sorunu ile ilgili yazılımsal bazı çalışmalar içinde olduğunu açıkladı. Yapılan çalışmalar ile problem oluşturan parçaların yazılımsal olarak göz ardı edilmesi ve diğer donanımsal parçaların bellek olarak kullanılabilmesi sağlanacak. İçerisinde bulundukları bu çalışmanın haftalar alabileceği belirtilirken, Opportunity’nin artık yaşlanmış olduğu ve donanımsal ömrünün sonuna da gelinmiş olduğu vurgulandı. Sorun olmayan geçici belleğe aşırı yüklenme yapıldığı ve bu sebeple sık sık robotun kapanıp açıldığı açıklanırken, aynı yaşlı bir insan gibi gündelik hayatını yaşamaya devam eden robotun ne zaman kalp krizi geçirip hayata veda edeceğinin tam olarak kestirilemediği ama bu riski taşıdığı yorumları da yapılıyor.

Opportunity hafıza kaybı yaşıyor olsa da geride bıraktığı yıllar içerisinde Dünya’ya gönderdiği eşsiz bilgiler sayesinde kızıl gezegen olarak adlandırılan Mars ile ilgili bir çok soru işaretini silmeyi başardı. İlk göreve başladığında kendisinden sadece 3 ay veri toplaması beklenirken bunu fazlasıyla veren robotun ömrünün sonuna gelmiş olsa da tarihe adını altın harflerle  yazdırdığı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.