Henüz Puan Verilmedi

Omurilik Felçliler’in Tekrar Yürüyebilmesini Sağlayacak Bir Implant Geliştirildi:

Omurilik felçliler için yeniden yürüyebilmek adeta tekrar dünyaya gelebilmek kadar müthiş bir gelişmedir. Bu umudu taşıyan omurilik felçliler için şu günlerde devrim niteliğinde sayılabilecek gelişmeler yaşanıyor. Bilim insanları tarafından geliştirilen özel bir implant sayesinde omurilik felçli hastaların yeniden yürüyebilmesini sağlanabilecek. Henüz insanlar üzerinde denenmemiş olan bu implant’ın en önemli özelliği esnek yapısı. Uzmanlar hastaların yürüyebilmesini sağlayacak bir implant geliştirmede en önemli noktanın implantın esnekliği olduğunu vurguluyor.

İsviçre’de bulunan Ecole Polytechnique Federale de Lausanne Üniversitesi uzmanları oldukça uzun bir süre işlevini ve esnekliğini kaybetmeyen bir implant geliştirmeyi başardı. Geliştirilen bu esnek implantlar fareler üzerinde kullanıldı. Kullanılan bu yeni implantların omurilik felçli farelerin yeniden yürüyebilmelerini sağladığı açıklandı. Uzmanlar yapmış oldukları bu devrim niteliğindeki çalışmaları kamu oyuyla da paylaştı. Yayınlanan videolarda hasta olan farelerin yürümeyi tekrar başardığı açıkça görülüyor.

Science dergisinde de yayınlan bu gelişmeler omurilik felçli hastalar için umut verici bir gelişme olarak nitelendiriliyor. Esnek implantlar oldukça hassas bir yapı olan omuriliğe zarar vermeyerek büyük bir işi başarıyor. Implantların esnek olmaması durumunda omuriliği saran diğer dokuların ciddi şekilde zarar görebileceği bu durumun enfeksiyonlara neden olabileceği belirtiliyor. Geliştirilen bu devrim niteliğindeki implantın bacaklardan beyine gönderilen sinyallere aracılık ettiği ve bu sayede hastaların tekrar yürüyebildiği belirtiliyor.

Uzmanlar bu buluşun insanlar üzerinde de denenebilmesi için henüz erken olduğunu, yapılacak çalışmalar ve kullanılan materyallerin onaylanması ile insanlar için en somut ve sağlam bir teknoloji olarak görülebileceğini vurguluyor.

Kaynaklar:

  • http://www.project-rewalk.com/
  • http://www.sciencemag.org/
  • http://actu.epfl.ch/

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.