Henüz Puan Verilmedi

Oculus Rift VR Headset ile Yüz ifadesi 3D Modellemesi Gerçekleştirildi

Sanal gerçeklik alanında yapılan çalışmalar heyecan verici boyutlara taşınıyor. Güney Kaliforniya Üniversitesi ve Facebook’un Oculus bölümü araştırmacıları bir yeniliğe daha imza attı. Araştırmacılar Oculus Rift adı verilen VR Headset (sanal gerçeklik başlığı) ve geliştirmiş oldukları özel donanımlar sayesinde kullanıcının yüz ifadelerini gerçek zamanlı ve 3D (3 boyutlu) olarak modellemeyi başardılar. Bu işi başarmak için öncelikle kullanılan donanımın dezavantajlarını ortadan kaldırmak gerekiyordu. Uzmanlar göz ve burun bölgesini 3D olarak  modelleyebilmek için biraz uğraştılar. Başlığın yüzü kaplayan bölümlerine yerleştirilen sensörler sayesinde yüzde oluşan gerginlikler ölçülerek modelleme başarıyla gerçekleştirildi.

yüz ifadesi, 3d, 3 boyutlu, modelleme, oculus rift vr headset, sanal gerçeklik başlığı, bilgiversin.com

Yüz ifadesi Oculus Rift VR Headset ile 3D olarak modellendi

Yüz İfadesi 3D Modellemesi, Oculus Rift VR Headset ile Nasıl Yapılıyor?

Yüz ifadelerini 3D (3 boyutlu) olarak görüntüleyebilen sitemi geliştiren ekibin başında Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Hao Li adlı bir bilim adamı bulunuyor. Araştırmacılar bu işi başarabilmek için temel olarak Oculus tarafından geliştirilen VR Headset‘i (sanal gerçeklik başlığı) kullanıyorlar. Bu başlığa ilave olarak ağız bölgesindeki hareketleri algılayan bir sensör eklenmiş. Başlığın yüze temas eden bölümünde yer alan sensörler ise göz ve burun bölgesindeki gerilmeleri takip ederek gerçekçi bir 3D yüz ifadesi resmi oluşturabiliyor. Sayfamızın üst bölümünde araştırmacıların geliştirmiş oldukları bu sistem ile ilgili demo sunumuna ait video görüntüleri yer almaktadır. Bu videoyu izleyerek detaylı teknik bilgi almanız mümkündür. Ayrıca aşağıda yayınlayacağımız linkler ile projenin detaylarına ilişkin dokümanlara ulaşabilirsiniz.

Yüz ifadesinin Oculus Rift VR Headset kullanılarak 3D (3 boyutlu)modellemesi ile ilgili olarak merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.