Henüz Puan Verilmedi

Nymi Band Nedir?

Nymi Band özünde nymi patentli biyometrik kimlik doğrulama teknolojisi olarak tanımlanmaktadır. Giyilebilir teknoloji ürünü olan nymi band, sensörler yardımıyla, kendi kalbinizin benzersiz bir imzasını (EKG) oluşturuyor. Bu sayede nymi band bir kullanıcının kimliğini teyit edebiliyor. Günümüzde birçok kimlik doğrulama sistemi bulunmaktadır. Parmak izi okuma, damar okuma yada retina okuma bunlardan bazılarıdır. Ancak bu kimlik doğrulama yöntemleri ile ilgili son dönemde çeşitli güvenlik kaygıları bulunmaktadır. Bilindiği gibi kısa bir süre önce Almanya Fedaral Savunma Bakanı Von der Leyen’in parmak izi bir fotoğraf kullanılarak hackerler tarafından kopyalanmıştı. Kalp atış ritminin diğer biyometrik kimlik doğrulama teknolojilerine göre daha güvenli olduğu yönünde çeşitli açıklamalar bulunmaktadır.

Nymi Band Nerede Kullanılmaktadır?

Nymi, Kanada merkezli bir şirket olup geliştirmiş olduğu akıllı bileklik ile kalp ritminizi bir biyometrik kimlik olarak kullanabilmenizi sağlayan teknolojiye sahiptir. Otomobil kilidi açmaktan, bilgisayarda oturum açmaya varana kadar kimlik doğrulaması gerektiren bir çok alanda kullanım imkanı olan Nymi, İngiltere’de bir banka tarafından da kullanılacak. BBC’nin haberine göre bir İngiliz bankası olan Halifax, nymi band kullanarak şifreye gerek kalmadan müşterilerinin işlem yapabilmesini sağlayacak bir çözüm üzerinde çalıştığını duyurdu. Bankadan yapılan açıklamaya göre bu sistem ile kimlik doğrulaması yapmak parmak izi okumaya göre çok daha güvenli.

Nymi Band Nasıl Çalışıyor? Fiyatı Ne Kadar?

Nymi, aynı parmak izi gibi kişiye özel olan kalp atış ritmini bir elektrodiyagram (ECG) sensör sayesinde algılayarak kaydetmektedir. Kişiye özel olan bu biyometrik kimlik bilgisi, kullanıcının cihazı bileğine taktığı ilk anda tanımlanmaktadır. Bu akıllı bileklik içinde yer alan jiroskop ve ivme ölçer sayesinde kullanıcın hareketlerini takip eden bir komut yapısı da oluşturulmuş. Bilekliği kullanan kişi yaptığı çeşitli hareketler ile bir otomobil kapısını açabiliyor yada kimlik doğrulaması gerektiren bir tablet üzerinde oturum açabiliyor. 31 Aralık 2014 tarihine kadar tanıtım fiyatı adı altında 79 dolardan satışa sunulan Nymi, özellikler geliştiriciler için satışa sunduğu Nymi Band Discovery Kit‘i 149 dolarlık fiyatı ile internet sitesi üzerinden tedarik etmeniz mümkündür.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.