Henüz Puan Verilmedi

Nustar Teleskobu Güneşteki Radyoaktif Dalgalanmaları Görüntüledi:

Nustar Teleskobu NASA (Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi) tarafından yaklaşık iki sene önce uzaya gönderilmişti. Nustar Teleskobu uzakta bulunan galaksilerin ve kara deliklerin araştırılması için kullanılmaktadır. Bu araştırma çalışmalarını çekmiş olduğu röntgen görüntüleri ile yapan gelişmiş teleskop geçtiğimiz günlerde de Güneş ile ilgili inanılmaz görüntüler tespit etti.

Nustar Teleskobu Tarafından Gönderilen Güneş Görüntüsü

Nustar Teleskobu Tarafından Gönderilen Güneş Görüntüsü

Asıl görevi olan kara deliklerin araştırılmasında da oldukça hızlı yol alan Nustar Teleskobu kara deliklerin dönme hızı ile ilgili ölçümleri yaparak görev süresinin daha ileri bir tarihe uzatılmasını sağlamıştı. Asıl görevine ek olarak göndermiş olduğu bu harika Güneş görüntüleri ile beklenenden daha fazlasını verebileceğini de göstermiş oldu. Oldukça yüksek duyarlılık seviyesine sahip olan bu yüksek teknoloji teleskobu, Güneşte meydana gelen küçük çaplı patlamaların varlığına dair gizemi de ortaya çıkartabilecek güce sahip.

Görev süresi şimdilik 2016 senesine kadar uzatılan Nustar Teleskobu ana görevlerine ek olarak Güneşte meydana gelen olayları ve süpernova kalıntıları ile ilgili de çalışmalar yapacak. Göreve başladığında bu ölçüde bilgiler sağlayabileceğine dair inancın olmadığı anlaşılan teleskobun görev süresinin sonu olan 2016 yılına kadar daha hangi bilgileri insanlığa sunacağı merakla bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.