NotCompatible Android Virüsü Nedir?
Henüz Puan Verilmedi

Android İşletim Sistemli Cihazlar NotCompatible İle Tehdit Altında:

Bugüne kadar ki en karmaşık ve yanıltıcı android virüsü olarak gösterilen bir virüs tüm dünya çapında birçok android kullanıcısını zor durumda bıraktı. Bu virüs kullanıcının adıyla elektronik postalar gönderiyor, toplu biletler alıyor yada blog sitelerine saldırıda bulunuyor. Bir mobil donanım güvenlik firması tarafından bu karmaşık android virüsüne NotCompatible ismi verildi. NotCompatible‘ı bu boyuta getiren hacker’ların virüsün kaynak kodlarıyla oynayarak klasik virüs formundan uzaklaştırıp antivirüs geliştiricileri ters köşeye yatırdığı söyleniyor.

Bu amaçla üretilmiş virüslerin etkisinin yaklaşık olarak birkaç hafta sürerken NotCompatible ise 2 senedir android kullanıcılarını tehdit etmeye devam ediyor. En az PC virüsleri kadar ciddi bir virüsle karşı karşıya olduklarını belirten araştırmacılar, özellikle cihazınıza yeni uygulamalar kurarken dikkatli olunması gerektiğini vurguluyorlar. Virüsün en son sürümünün kullanmış olduğu algoritmanın oldukça karmaşık olduğunu vurgulayan uzmanlar NotCompatible‘ın tespit edilmesi ve temizlenmesinin oldukça güç bir virüs olduğunu vurguluyorlar.

NotCompatible Virüsünden Korunmak İçin Ne Yapmalısınız?

Yukarıda da belirtildiği gibi özellikle cihazınıza yeni bir uygulama kurarken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunun dışında elektronik postalarınız ile beraber gelen zararlı tuzaklara karşı uyanık olmanız gerekli. Bu virüsün etkisinin bu kadar fazla olmasının sebeplerinden biri de kullanıcıların genellikle farklı hizmet noktaları için aynı şifreyi kullanmaları. Bu sebeple farklı hizmetler için aynı şifreyi kullanmak yerine yeni algoritmalar ile yeni şifreler üretmeniz gerekiyor. Bu ilk bakışta oldukça zor gelebilir. Ancak yeni nesil virüslerin etkisini düşünecek olursak, sonradan üzülmektense tedbirli olmakta fayda olacağı aşikar.

Artık gelişen dünyada masaüstü işletim sistemleri yerine mobil cihazların ve işletim sistemlerinin yaygınlaştığını düşünecek olursak, bu ve benzeri kötü amaçlı yazılımların gelecekte daha büyük sorunlar ortaya çıkaracağını söyleyebiliriz. Kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için özellikle Google Play dışında bir kaynaktan uygulama indirmeyin. Mobil cihazınıza ücretsiz de olsa etkili bir antivirüs programı kurun. Tanımadığınız kişilerden gelen e-Postalara karşı dikkatli olun. Tanıdığınız kişilerden gelen e-postalar için ise alışılagelmiş ifadeler kullanıp kullanmadığını kontrol edin. NotCompatible ve benzeri virüslerin sizi en zayıf ve dikkatinizin dağınık olduğu bir anda yakalayabileceğini asla unutmayın. Tereddüt yaşadığınız hiçbir uygulamayı android cihazınıza kurmayın.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.