Henüz Puan Verilmedi

Nesnelerin interneti (internet of things) Nedir?

Nesnelerin interneti nedir? sorusuna verilecek en kısa yanıt; ingilizce internet of things olarak anılan ve benzersiz olarak adreslenebilen nesnelerin oluşturmuş oldukları global çaplı bir network ve bu network içindeki nesnelerin aynı protokol ile kendi aralarında iletişim halinde olmaları olarak özetlenebilir. Hemen hemen tüm kaynaklarda ifade edildiği gibi ‘nesnelerin interneti‘ kavramını ilk olarak kullanan kişi Kevin Ashton adlı bir ingiliz. Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de bulunan Auto-ID Merkezi’nin kurucusu olan Ashton, RFID ve diğer sensörler için fiziksel dünya ile bağlantı sistemini tanımlamak için bu kavramı kullanmıştır.

Nesnelerin interneti Hayatımıza Ne Katacak?

Nesnelerin interneti nedir? sorusuna yanıt bulduktan sonra bir sonraki soru işareti, bu kavramın hayatımıza ne katacağı olacaktır. Bu sorunun cevabı aslında tanımın içinde mevcut. Ve kendimizi giderek bu dünyanın içine dahil etmiş durumdayız. Özellikle mobil teknolojilerin hayatımıza girmesi ile birlikte birçok şeyi cep telefonlarımız yada tabletlerimiz ile kontrol etmeye başladık bile. Evdeki kombiyi açıp / kapatmak, ışıkları cep telefonu ile kontrol etmek, bunlardan bazıları. İşte nesnelerin interneti tam da bu noktada hayatımıza dahil oluyor. Büyük bir şirketin araç filosunu takip etmek için kullandığı sistemden, evdeki buzdolabının rafındaki yumurtayı kontrol etmeye varana kadar kullanım alanı bulunan bu kavramı farkında olmadan hayatımıza soktuk bile.

Nesnelerin interneti (internet of things) kavramını anlamaya çalışırken bunun sadece bir cihazı internete bağlamaktan ibaret olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Pratikte cihazların internete bağlanması olarak gözükse de bu cihazların sahip oldukları sensörler yardımıyla üretmiş oldukları bilgiler işin asıl önemli olan yönüdür. Sonuç olarak insanlar bu bilgi için emek harcamaktadır. Nesnelerin interneti kavramını hayata geçirirken kafalardaki en büyük soru işaretlerinden biri de, bu kadar cihaz için bunca IP adresini bulmak nasıl mümkün olacaktı. IP v4 ile yaklaşık 4.3 milyar IP adresine sahipken, IP v6 ile 340 desilyon (milyonun 10^36 katı) IP adresine sahip oluyoruz. Bu da gelecekte cihazlara IP adresi vermek için önümüzdeki en büyük engeli aşmamıza yetecektir.

Nesnelerin interneti (internet of things) olarak tanımlanan bu kavram, gelecekte hayatımızın içine her geçen gün daha da fazla girecek. Bu konudaki gelişmeler insanların talepleri ile daha da artacak, ve çevremizdeki akıllı cihazlar birbirleriyle iletişime geçip farklı nesnelerin aynı amaç için bilgi paylaşımında bulunmasını sağlayacak. Siz de nesnelerin interneti ile ilgili fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 1 yorum var.

  1. levent Cevapla

    Dolu bir yazı olmuş. Konuyla ilgilenenler sitemizdeki yazıya da göz atabilir. teknolo.com/internet-things-nesnelerin-interneti-nedir/

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.