Henüz Puan Verilmedi

NASA’ın Mars UFO’su LDSD Denemelerini Sürdürüyor

NASA tarafından geliştirilen ve Mars UFO‘su benzetmesi yapılan LDSD (Low-Density Supersonic Decelerator) aracı ilk bakışta bir uçan daireyi andırıyor. Bu araç Mars‘a uzay aracı taşımak üzere tasarlandı. Geçtiğimiz günlerde iniş testleri yapılan LDSD‘nin hızını yavaşlatmak için kullandığı paraşüt soruna neden oldu. Hawaii’den bir balon ile yerden 55 kilometre yükseğe çıkan araç test maksadıyla hızla düşüşe geçirildi. Bu denemeye ilişkin video görüntüleri NASA tarafından YouTube kanalında yayınlandı. Sayfamızın üst bölümünde video görüntülerini izleyebilirsiniz.

ldsd, nasa, uzay aracı, uçan daire, mars ufo, paraşüt, bilgiversin.com

LDSD (Low-Density Supersonic Decelerator)

Mars UFO’su LDSD’nin İniş Denemesi Nasıl Sonuçlandı?

Mars UFO‘su LDSD, yapılan ikinci iniş denemesinde paraşüt sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle uzmanları endişelendirdi. Uzay aracı, Amerikan Donanması’na ait olan bir üsten meteoroloji balonuna benzer bir balonla yerden 55 km yükseğe çıkartıldı. Bu yüksekliğe çıktıktan sonra balondan ayrılan LDSD, dünyaya doğru sesten yaklaşık 2 kat daha hızlı olarak inmeye başladı. İniş esnasında oldukça yüksek hızlara çıkan uçan daire görünümündeki aracın hızını yavaşlatmak için paraşüt devreye girdi. Ancak gelen bilgilere göre paraşüt açılma esnasında zarar gördü. NASA‘nın geliştirdiği Mars UFO‘sunu yavaşlatmak üzere tasarlanan 30 m genişliğindeki paraşüt zarar görmesine rağmen görevini başarıyla yerine getirdi ve LDSD‘nin Pasifik Okyanusu’na hasar görmeden inmesini sağladı.

NASA‘nın Mars UFO‘su olarak da anılan ve uçan daire görünümlü aracı LDSD‘nin (Low-Density Supersonic Decelerator) iniş denemeleri esnasında yaşanan paraşüt sorunu, çalışmaları herhangi bir şekilde etkilemeyecek. Uzmanlar çalışmalara devam edileceğini açıkladı. Konuyla ilgili merak ettiğiniz hususları ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.