Henüz Puan Verilmedi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi ‘nin Hedefi:

NASA 2020 Mars Görevi:

Kızıl Gezegen Mars’a 2020 senesinde gönderilecek keşif aracına monte edilecek  ve bilimsel araştırma maksadıyla kullanılacak sistemler için dünya çapında başvurular yapıldı. Bugüne kadar toplamda 58 tane başvuru Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’ne gönderildi. NASA bu başvurular içerisinden 7 proje teklifini hayata geçirecek ve keşif aracının bir parçası olacak şekilde Mars’a gönderecek. Böylece NASA 2020 Mars görevi için uluslararası destek almış olacak. Hayata geçirilecek 7 proje teklifi için toplamda 130 milyon dolarlık bir bütçe öngörülüyor.

nasa 2020 mars

2020 Mars Keşif Aracı

Ayrıca New York Post gazetesinde yayınlanan bir habere göre, NASA 2020 yılından sonra Mars gezegeninde oksijen üretimine de başlayacak. Oksijeni üretmek için kızıl gezegenin atmosferinde bulunan karbondioksit kullanılacak. Özel donanımlar ile donatılacak olan araç, sonrasında yakıt üretimi ve astronot oksijen balonlarının doldurulabilmesi için de kullanılabilecek.

NASA 2012 senesinde yukarıda animasyon görüntülerini bulabileceğiniz Curiosity isimli otomobil büyüklüğündeki robot aracı Mars’a göndermişti. Araç 6 Ağustos 2012 tarihinde başarılı bir şekilde Mars yüzeyine inmiş ve araştırmalara başlamıştı. Curiosity‘nin hedefleri arasında iklimsel ve jeolojik araştırmalar yapmak, yaşam izleri aramak ve en önemlisi su bulunup bulunmadığını tespit etmek olacak.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.