Henüz Puan Verilmedi

Midi Klavye ve Pianu Adlı Online Uygulama ile Piyano Çalmayı Öğrenmek Çok Kolay

Midi Klavye (MIDI: Musical Instrument Digital Interface) kullanarak piyano çalmayı öğrenmek isteyenler için oldukça güzel bir proje hayata geçirildi. Pianu adı verilen projeye bir web tarayıcı vasıtası ile erişmeniz mümkün. Bilindiği gibi midi klavyeler birer müzik enstrümanı olmalarına karşın ses çıkartmazlar. Bir midi klavye‘den ses alabilmek için o klavyeyi algılayan ve tuşlarına bastığınızda gelen parametrelere göre sesler çıkartan bir ses modülüne ihtiyaç vardır. Ses çıkartan modülü nereden bulacağım diyorsanız cevap çok basit, tabii ki bilgisayarınız.

İşte Pianu projesi bu midi klavye / bilgisayar ilişkinin tam ortasına inşa edilmiş. http://playpianu.com/ adresine giriş yaptığınızda karşınıza çıkan ekranda PLAY butonunu tıklayarak seçtiğiniz herhangi bir şarkıyı çalmaya başlıyorsunuz. Web tarayıcınız üzerinden çalışan bu uygulamayı isterseniz hiçbir donanıma ihtiyaç duymadan da kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın klavyesini ekranda görmüş olduğunuz parçaları çalmak için kullanabiliyorsunuz. Ancak amacınız piyano çalmayı öğrenmek yada pratik yapmak ise bilgisayarınıza bağlayacağınız bir midi klavye sayesinde daha keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Pianu projesi‘ni hayata geçirenler midi klavye konusunda da bir çözüm sunuyorlar. Katlanabilir bir midi klavye ile projelerini daha da sevimli hale getiren girişimciler, istendiğinde kullanıcılarına bu donanımın satışını da yapıyorlar. Ancak siz isterseniz daha profesyonel donanımlar kullanarak da aynı işi gerçekleştirebilirsiniz.

Pianu Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Aslında bu uygulamayı geliştirenler herhangi bir yaş sınırı belirlememişler. Ancak uygulamaya göz attığınızda piyanoya yeni başlayanlar için ideal bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Seçmiş olduğunuz parçayı çalmak istediğinizde notalar ekranın üstünden aşağıya doğru akıyor ve sizden doğru notalara basmanızı bekliyor. Bu yöntemle istediğiniz parçaları çalarak pratik yapma şansına sahip oluyorsunuz. Sayfamızda yer alan tanıtım videosunu izleyerek, gerek bu online uygulama gerekse donanım ile ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.