Henüz Puan Verilmedi

Mers Virüsü Nedir?

Son dönemde Türkiye gündemini meşgul eden MERS virüsü halkın tedirgin olmasına neden oluyor. Hastanelerin acil servislerinde yüzü maskeli sağlık görevlisi görenler bu durum karşısında ne yapacağını bilmiyor. Bu da kaos yaşanmasına neden oluyor. Peki Mers Virüsü nedir? Mers Virüsü nasıl bulaşır? ve Mers Virüsü tedavisi var mı? Öncelikle Mers Virüsü nedir? sorusuna yanıt bulmaya çalışalım. Virüs adını bir coğrafi alandan almaktadır. Kısa adı MERS olan virüsün gerçek adı Middle East Respiratory Syndrome olarak geçmektedir. Türkçe olarak açıklamak gerekirse ODSS yani Orta Doğu Solunum Sendromu diye belirtilmektedir. Corona virüs grubu enfeksiyonu olarak tanımlanan MERS virüsünün adı MERS- CoV olarak belirtilmektedir. Peki Corono virüs grubu nedir? İlk olarak 1965 senesinde bulunan Corona, insanlar ve hayvanlar da solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüs grubuna verilen genel isimdir. MERS virüsü görülen vakaların takriben %35 – %40’ı yaşamlarını yitirmektedir. Bazı vakalar da rahatsızlık oldukça hafif semptomlarla atlatılabilmektedir. MERS virüsü bulaşmış hastalardan bu virüsü yenenlerin hastalığı bir başkasına bulaştırma ihtimali bulunmamaktadır.

Hastalık ilk defa 2012 senesinde Suudi Arabistan Krallığı’nda görülmüş olup MERS nedeniyle Türkiye’de ilk ölüm vakası 2014 senesinde yaşanmıştır. Suudi Arabistan’da çalışmakta olan bir Türk vatandaşı olan şahısın ülkeye döndükten sonra yaşamını yitirmesi ile Türkiye MERS virüsü ile tanışmıştır.

Mers Virüsü Nasıl Bulaşır?

Hastalık bulaşma riski açısında oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Cinsel yolla, hava kanalıyla ve dokunma ile bulaşma ihtimali söz konusu olan MERS virüsüne karşı oldukça tedbirli hareket etmek gerekmektedir. Virüs taşıdığı düşünülen hastaların tenine, kıyafetlerine yada onların dokunmuş oldukları yüzeylere temas etmekten kaçınılmalıdır. Böyle bir durumun oluşması halinde derhal temas eden noktanın detaylı şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Bu riskler dikkate alındığında bulaşma riskini ortadan kaldırmak maksadıyla hastalık şüphesi bulunan yada hastalık tespit edilmiş kişinin yanında başka bir insan bulundurulmamalıdır. Hastanın öksürme yada hapşırma gibi eylemleri gerçekleştirirken hem ağzını hemde burnunu iyice kapaması gerekmektedir. Virüs dokunma yoluyla bulaşma riski taşıdığı için hastanın koruyucu eldivenler kullanması yerinde bir tedbir olacaktır.

Mers Virüsü Tedavisi Var mı? Varsa Mers Virüsü Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Ne yazık ki  MERS virüsünün neden olduğu hastalığa ilişkin spesifik bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak bu hastalığa kapılan kişilere özel destekleyici tedavi programları uygulanmaktadır. Genelde ateş yüksekliği, öksürme, nefes daralması, karın ağrısı, kusma ve diyare (ishal) şikayetleri ile belirti veren MERS için hastanın durumuna göre tedavi yöntemi belirlenmektedir. MERS virüsüne yakalanan hastaların tedavileri mutlaka doktor kontrolü ile gerçekleştirilmelidir.

Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüsü Grubu Hastalıklar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)