Henüz Puan Verilmedi

Meksika Uydusu MexSat-1’i Taşıyan Rus Roketi Proton-M Düştü

Meksika uydusu MexSat-1, yörüngeye yerleştirilmek amacıyla Rus roketi Proton-M ile 16 Mayıs 2015 Cumartesi günü Baykonur (Kazakistan) Uzay Üssü’nden fırlatıldı. Ancak gelen bilgilere göre Meksika uydusu ve onu taşıyan Rus roketi Proton ile iletişim, yörüngeye ulaşıldığında kesildi. Yetkililer henüz net bir açıklama yapmazken, Proton-M roketinin taşıdığı uydu ile beraber Sibirya’ya düştüğü sanılıyor.  Yukarıda paylaşmış olduğumuz görüntüler roketin fırlatma anına ait olup, düşüşe ilişkin video görüntüleri henüz kamuoyu ile paylaşılmamıştır.

Meksika Uydusu MexSat-1 ve Rus Roketi Proton Nasıl Düştü?

Meksika uydusu MexSat-1 ve Rus roketi Proton-M‘nin nasıl düştüğüne yönelik henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bilindiği gibi kısa bir süre önce yine Rusya’ya ait bir uzay aracı kontrolden çıkmış ve Dünya’ya düşerken atmosferde yanmıştı. Bu olayın hemen ardından gerçekleştirilen fırlatma ile Meksika‘ya ait bir uydu yörüngeye yerleştirilecekti. 5,4 ton ağırlığında olan uydu 15 yıl hizmet vermek üzere tasarlanmıştı. Ancak yaşanan bu talihsiz olayın ardından roket ve uydu Sibirya’ya düştü. Yukarıda paylaşmış olduğumuz video görüntüleri MexSat-1‘i yörüngeye yerleştirmek için fırlatılan Rus roketi Proton-M‘nin fırlatma rampasına taşınma anına aittir. Ne yazık ki bu görüntüler roketin son görüntüleri oldu.

Meksika uydusu MexSat-1‘i taşıyan Rus roketi Proton‘un düşüşü ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Son dönemlerde başarısız tecrübeler yaşayan Rus Uzay Ajansı sizce bu kötü gidişe ne zaman dur diyebilecek. Bu konu hakkındaki paylaşımlarınız için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.