5/5 (3)

Mekatronik mühendisliği nedir? ne iş yapar?

Mekatronik Nedir?

Geçmişten günümüze geliştirilen yeni teknolojiler zamanla yeni ihtiyaçlar ortaya çıkarmıştır. Yeni teknolojik gelişmeler farklı uzmanlık alanlarına sahip insanların birlikte çalışma ihtiyaçlarını ortaya çıkarmaktadır. Mekatronik, kelime olarak mekanik ve elektronik sözcüklerinin dile en uygun şekilde bir araya getirilmesi neticesinde ortaya çıkmıştır. İki sözcüğün birleştirilmesinden meydana gelen bu kelime ilk olarak Japonlar tarafından kullanılmıştır.

Mekatronik Mühendisliği Nedir?

Mekatronik Mühendisliği, özellikle makine ve elektronik olmak üzere yazılım ve kontrol mühendisliğine de dayanan ve farklı bilimsel disiplinleri bir araya getiren ürünlerin geliştirilmesinde ve üretiminde rol alan yeni nesil mühendislik dalıdır. Mekatronik Mühendisliği ülkemizde ilk olarak 2000 yılında Kocaeli Üniversitesi‘nde kurulmuş olup. İlk başlarda Vinsan kampüsünde faliyetlerini sürdüren bölüm 2007 yılından itibaren yeni yeri olan Umuttepe kampüsüne taşınmıştır. Halen bu yerleşke içerisinde eğitime devam etmekte olan bölüm Türkiye’de akredite olan ilk ve tek Mekaktonik Mühendisliği bölümü olma ünvanını taşımaktadır.

mekatronik mühendisliği nedir ne iş yapar BilgiVersin.com

Mekatronik Mühendisliği

 

Mekatronik Mühendisliği Ne İş Yapar?

Birçok mühendislik alanını içerisinde barındıran bu bölümden mezun olan mühendislerin iş alanı oldukça geniştir. Otomotiv, Sağlık, Tarım, MEMS, Otomasyon, Savunma Sanayi, Robot Teknolojileri iş alanlarının başında sayılabilir. Oldukça geniş iş alanına sahip bu mühendislik dalının birçok mühendisliğin farklı çalışma disiplinlerini içerisinde barındırmasından dolayı ciddi bir avantaja sahiptir. Birçok yenilikçi teknolojinin geliştirilmesinde şirketlerin AR-GE bölümlerinde görev alan Mekatronik Mühendisleri, son dönemde kamu oyunun da dikkatini çeken robot teknolojileriyle kendilerini oldukça geniş çevrelere duyurma fırsatı bulmuşlardır. Gelecekte modern dünyanın vazgeçilmezi olacak bu akıl dolu tasarımların mucitlerinin bu bölümden mezun olacak nitelikli insanların zihinlerinden çıkacağı gerçeğini unutmamak lazım.

Yaşadığımız çağın yeni mühendislik alanı olarak belirtilen bu bölüm insan hayatının içerisindeki tüm alanlara kattığı kolaylıklardan ötürü tüm dünya çapında yükselen bir grafiğe sahiptir.Ortaya çıkarılan mekatronik bir ürünün içeriğinde, motor sistemleri, mekanik aksamlar, sensörler, kontrol bilgisayarları ve kontrol yazılımları bulunabilir. Bu karmaşık ürünleri hayata geçiren mühendisler farklı koşullarda çalışma şeklinde değişikliğe gidebilen (uyumlu) akıllı sistemleri ortaya çıkarabilmektedir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)