5/5 (1)

Mekansal Gayrimenkul Sistemi (Megsis) ile Tapu Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından işletilmekte olan ve kısa adı Megsis olan Mekansal Gayrimenkul Sistemi ile tapu ada parsel sorgulama işlemini internet üzerinden yapabilirsiniz. Megsis ile tapu ada parsel sorgulama yapmak için tkgm web sayfasında yer alan parsel sorgulama linkini kullanarak sorgulama yapabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden “Tapu Bilgileri Sorgulama” uygulamasını kullanarak sorgulama yapabilmeniz mümkündür. Aşağıda her iki yöntemi kullanarak megsis tapu ada parsel sorgulama işlemini nasıl yapabileceğiniz resimli olarak anlatılmıştır. Bu adımları takip ederek işlem yapabilirsiniz. Yukarıda yer alan video ile Parsel Sorgulama işleminin nasıl yapıldığını video anlatım olarak izleyebilirsiniz.

Tapu Randevu Sistemi ile nasıl e-Randevu alınır? Detaylı Video ve Resimli Anlatım…

Tapu Harç Sorgulama Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım…

Megsis ile Tapu Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü web sayfasında bulunan “Parsel Sorgulama” linkini kullanarak “Parsel Sorgulama Ekranı“na ulaşabileceğiniz gibi web tarayıcınızın adres bölümüne http://cbs.tkgm.gov.tr/parselsorgu.aspx yazarak da aynı ekrana ulaşmanız mümkündür.

megsis tapu ada parsel sorgulama BilgiVersin.com

Megsis ile Tapu Ada Parsel Sorgulama

Yukarıda yer alan “Parsel Sorgulama” linki tıklandığında aşağıda bulunan ekrana ulaşılır. Megsis tapu ada parsel sorgulama ekranında yer alan ilk seçenek “idari sorgu” seçeneğidir. Bu ekranın sol üst köşesinde yer alan bu seçenek ile aşağıdaki il, ilçe, mahalle/köy, ada, parsel bilgilerini seçip sorgula butonuna basarak işlem yapabilirsiniz. Sorgulama neticesinde gayrimenkul ile ilgili kayıtlı bilgiler bir tablo şeklinde gösterildiği gibi aynı zamanda tablonun alt tarafında gayrimenkule ait uydu fotoğrafı da yer almaktadır. Bu ekranda yer alan bilgileri isterseniz “Yazdır” linkini kullanarak çıktı olarak almanız mümkündür.

megsis tapu ada parsel sorgulama idari sorgu BilgiVersin.com

Megsis Tapu Ada Parsel Sorgulama (İdari Sorgu)

Uydu fotoğrafının sağ üst kısmında yer alan “Komşu Parselleri Göster” linkini tıklayarak size komşu olan diğer parseller ile ilgili detaylı bilgilere de erişmeniz mümkündür. Eğer tapu ada parsel bilgilerine sahip değilseniz sorgulama yapmak için “Coğrafi Sorgu” seçeneğini kullanarak “Enlem“, “Boylam” bilgisi ile sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Coğrafi Sorgu ile işlem yapmak istediğiniz gayrimenkule ait enlem boylam bilgisine ulaşmak için google maps kullanmanız mümkündür. Web tarayıcınız ile gayrimenkulü google maps ile bulduktan sonra mouse sağ tuşunu tıklayıp “Burası Neresi?” linkini tıkladığınızda enlem boylam bilgisini öğrenmeniz mümkündür. Eğer isterseniz bu bilgiyi seçerek copy yaparak sorgulama ekranındaki ilgili yerlere paste yaparak Coğrafi Sorgu ile tapu ada parsel sorgulama yapmanız mümkündür.

e-Devlet ile Tapu Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden internet kullanılarak “Tapu Bilgileri Sorgulama” sayfası ile tapu ada parsel sorgulama yapmak mümkündür. Bu işlem için web tarayıcınızın adres satırına https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama yazarak giriş yapabileceğiniz gibi, aşağıda bulunan resimdeki ekran görüntüsünde olduğu gibi e-Devlet üzerinden’de giriş yapmanız mümkündür.

e-devlet tapu bilgileri sorgulama BilgiVersin.com

e-Devlet, e-Hizmetler’den “Tapu Bilgileri Sorgulama” seçiniz.

Bu hizmetten faydalanabilmeniz için e-Devlet şifreniz olması gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine giderek üzerinde TC Kimlik Numarası bulunan bir nüfus cüzdanı ile 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi alabilirsiniz.

e-devlet tapu bilgileri sorgulama BilgiVersin.com

e-devlet Tapu Bilgileri Sorgulama Sonuç Ekranı

Tapu ve Kadastro Genel Bilgi Sistemi üzerinde size ait TC Kimlik Numaranız ile eşleşen bir taşınmaz (gayrimlenkul) olması durumda yukarıda görmekte olduğunuz ekran ile karşılaşırsınız. Bu ekranda size ait olarak gözüken taşınmaza ait tapu ada parsel bilgilerini tablo halinde görebileceğiniz gibi “Detaylar” butonunu tıklayarak taşınmazın uydu fotoğrafı görüntüsüne de erişmeniz mümkündür.

Bilgimap Lite Mobil Uygulama ile Ada Parsel Sorgulama:

Şu anda sadece Antalya ili ve ilçelerini kapsayan ada parsel sorgulama hizmeti veren Bilgimap isimli mobil uygulama sayesinde akıllı telefonlarınızdan Antalya ili ve ilçeleri için sorgulama yapmanız mümkündür. Mobil uygulamayı cep telefonlarınıza yüklemek için aşağıda yer alan linkleri kullanabilirsiniz. Bilgimap Lite mobil uygulaması ile tapu ada parsel sorgulama işleminin nasıl yapılacağı aşağıda yer alan video ile anlatılmıştır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.