Mebbis personel işlemleri nasıl yapılır, Mebbis Giriş
Henüz Puan Verilmedi

Mebbis Nedir? Mebbis Personel İşlemleri Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri ifadesinin kısaltılmış adı olarak kullanıla MEBBİS, Türkiye eğitim sisteminin elektronik ortamda işletilmesini sağlayan bir web otomasyonu olarak açıklanabilir. MEB tarafından sunulmakta olan MEBBİS içerisinde birçok elektronik uygulama barındırmaktadır. Bu elektronik uygulamalar sayesinde eğitim camiasında görev yapan her düzeyde çalışan (müdür, yönetici, öğretmen v.s.) kendileri için uygun modülleri kullanarak elektronik ortamda işlemler yapmaktadır. Bu sistem altında çalışan uygulamalar içerisinde en çok bilinen ve kullanılan web uygulamaları, E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi ve E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi olarak bilinmektedir. Bu iki uygulama dışında Mebbis personel işlemleri modülü de oldukça sık kullanılan bir web uygulamasıdır.

Mebbis Giriş (Login):

Sisteme giriş için kullanacağınız web adresi: https://mebbis.meb.gov.tr/login1.aspx olmalıdır. Mebbis giriş işlemi için bu adres dışında başka bir web sayfası üzerinden giriş yapmayınız. Adres satırında bu adresin olduğunu görmeden herhangi bir işlem gerçekleştirmeyiniz. Mebbis giriş ekranında bulunan güvenlik kodu, kullanıcı adı ve şifre bilgisini girdikten sonra giriş butonuna basınız. Bu sayede Mebbis Login işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

Mebbis personel işlemleri altındaki modüller:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından işletilmekte olan Mebbis personel işlemleri modülü altında bulunan alt modüller ile özlük haklarına ilişkin işlemler, kadrolu ve sözleşmeli öğretmen/personel işlemleri, hizmet içi eğitim, norm işlemleri, teftiş, kişisel bilgiler, başvuru işlemleri, kontenjan, yolluk ve çağrı merkezi personeli işlemleri yapmak mümkündür.

Mebbis Mazeret İzinleri İşlemi Nasıl Yapılır:

Yeni izin yönergesine göre personelin kullanacağı mazeret izni hakkında yapılması gereken işlemlerin yapılışı yukarıda bulunan video anlatım ile açıklanmaktadır. Yeni izin yönergesinde yer alan amirin takdirine bağlı mazeret izini hakkı bu video’da yer almaktadır. Babalık izni, Ölüm, Evlilik, Analık izni (doğum öncesi ve doğum sonrası) ve Diğer izinlerin nasıl verileceğine ilişkin bilgiler de bulunmaktadır. Mazeret izin belgesi çıktısı nasıl alınır, dikkat edilmesi gereken hususlar paylaşılmıştır.

Mebbis Yıllık İzin (senelik izin) İşlemi Nasıl Yapılır:

Yeni izin yönergesine göre Mebbis personel işlemleri modülünde yıllık izin(senelik izin) işlemlerinin nasıl yapılacağı yukarıda yer alan video’da detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Raporlama kısmından yıllık izin belgesi çıktısı nasıl alınacağı ve dikkat edilmesi gereken husular bu video ile paylaşılmıştır.

Mebbis Personel Resmi Nasıl Değiştirilir:

Resim işlemleri modülü ile personele ait resimin nasıl taranacağı, eklenecek resmin özellikleri, kullanılan resmin nasıl değiştirileceği ile ilgili detaylı anlatım videosu yukarıda paylaşılmıştır. Mebbis resim işlemleri modülünde kullanılacak resimlerin nasıl 5 KB seviyesine getirileceği bu video ile anlatılmıştır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 1 yorum var.

  1. rose Cevapla

    çok teşekkür ederiç çok yardımcı oldu . iyiki böyle bişey yapmışsınız

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.