Henüz Puan Verilmedi

MEB Açık Öğretim Lisesi (MEB Açık Lise) Kayıt Tarihleri:

MEB Açık Lise‘nin kayıt tarihleri her yıl MEB Açık Öğretim Lisesi‘ne ait olan web sayfasından yayınlanmaktadır. Yayınlanan bu tarih aralığında olmak kaydı ile ilgili yönetmelik (Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği) içerisinde belirtilen başvuru koşullarını taşımakta olan T.C. vatandaşları kayıt yaptırabilmektedir. MEB Açık Lise kayıt işlemleri için size en yakın olan Halk Eğitim Merkezleri ve irtibat büroları tarafından yapılabilmektedir. Bu yıl yapılacak olan kayıt işlemlerine ilişkin MEB Açık Lise tarafından açıklanan kayıt tarihlerine ulaşmak için tıklayınız.

Faydalı Linkler:

MEB Açık Öğretim Lisesi (MEB Açık Lise) Ders Seçme, Kredi ve Sınav Bilgileri:

MEB Açık Lise dersleri arasında seçim yapabilmeniz ve sınavlara girebilmeniz için öncelikle banka şubelerine kayıt bedelini yatırmanız gerekmektedir. Kayıt bedelinin bankalara yatırılmasının ardından almış olduğunuz banka dekontunu görevlendirilmiş olan okul müdürlüğüne veya Halk Eğitim Merkezine teslim edilmesi gerekir. Bu işlemi yerine getiren öğrenciler ders seçme işlemini yapabilir. Ders Seçme işleminin nasıl yapıldığı aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

Açık Öğretim Lisesi Web Sayfası

Açık Öğretim Lisesi Web Sayfası

MEB Açık Lise Ders Seçme işlemini gerçekleştirmek için öncelikle Açık Öğretim Lisesi resmi web sayfası üzerinden de erişebileceğiniz http://www.aol.meb.gov.tr/aolweb/ogrenci_giris.aspx adresinde yer alan Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Girişi web sayfasına giriş yapınız. Aşağıda görmüş olduğunuz giriş ekranında yer alan “Güvenlik Kodu”, “Öğrenci No” ve “Şifre” alanlarını doldurarak “Giriş” butonuna basınız. Eğer şifreniz ile ilgili bir sorun yaşıyor iseniz (şifre unutmak yada bilmemek) size en yakın olan AÖL İrtibat Bürosuna yada Halk Eğitim Merkezlerine başvurmanız gerekmektedir.

MEB Açık Lise Öğrenci Giriş Ekranı

MEB Açık Lise Öğrenci Giriş Ekranı

Sisteme yukarıda belirtilen şekilde giriş yaptıktan sonra “Ders Seçme ve Kayıt Yenileme İşlemleri” adı altında yer alan “Ders Seçme İşlemi” linkini tıklayınız. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde  “Bu Dönem Sınavına Girebileceğiniz Dersler” tablosu altında yer alan dersler içerisinden seçim yapabilirsiniz. Ders isminin bulunduğu bu tablonun sol yanına yer alan Mavi renkli linke basmanız halinde o dersi seçmiş olursunuz. Seçtiğiniz dersler hemen alt tarafta yer alan “Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler” tablosuna aktarılır. Seçmiş olduğunuz dersi tablodan kaldırmak için ders adının sol tarafından yer alan kırmızı linki tıklamanız gerekmektedir. Ders seçiminde toplamda 30 kredi olacak şekilde seçim yapmanız mümkündür. 30 krediden daha fazla miktarda ders seçme şansınız bulunmamaktadır.

Ders Seçme Ekranı

Ders Seçme Ekranı

Yapılacak sınavlarda sınava girmeyi arzu ettiğiniz sınav bölgesini kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle “Bilgi Düzenleme” linki altında yer almakta olan “Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi” linkini tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında aşağıda yer alan resimde de gösterildiği gibi “Sınav Bölgesi“, “Özel Durum“, “Yabancı Dil“, “2.Yabancı Dil” “Özür Grubu“, “Çalışma Durumu” bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra ekranın alt kısmında yer alan “Kaydet” düğmesine basmayı unutmayınız.

Sınav Bölgesi Değişiklik Ekranı

Sınav Bölgesi Değişiklik Ekranı

Sistem üzerinde kayıtlı olan iletişim bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıda yer alan resimde gösterilen menüye girerek “Adres Bilgileri“, “Telefon“, “Cep Telefonu“, “e-posta” gibi iletişim bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Adres, Telefon ve Cep Telefonu Güncelleme Ekranı

Adres, Telefon ve Cep Telefonu Güncelleme Ekranı

Açık Lise Sınav Giriş Belgesi internetten Nasıl Alınır? (Video Anlatım)

Açık Lise Yeni Kayıt İşlemi internetten Nasıl Yapılır? (Video Anlatım)

Açık Öğretim Lisesi (MEB Açık Lise) Amaçları Nelerdir?

Açık Öğretim Lisesi (MEB Açık Lise), Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altında olan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından faaliyetlerini sürdüren  dünyanın gelişen teknoloji ve iletişim araçlarına ayak uydurarak; İlköğrenim hayatını tamamlamış olan fakat çeşitli sebeplerle orta öğretimine devam edememiş olan ve orta öğretimini tamamlayamadan ayrılmak durumunda kalan/mezun olan ve yüksek öğretimden ayrılmak durumunda kalan yada mezun olan kişilere farklı noktalarda öğrenim imkanı vermek suretiyle hizmet etmek için kurulmuştur.

MEB Açık Lise bunun yanında özellikle orta öğretim seviyesinde fırsat eşitliği yaratabilmek amacıyla hayata geçirilmiş olup, toplumumuzun kültür seviyesini daha yukarılara çekmek gayesini taşımaktadır. MEB Açık Lise aynı zamanda eğitim gören öğrencilerini yaşama ve yüksek öğretime hazırlama amacını da taşımaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.