Henüz Puan Verilmedi

Mavi Ay Nedir? Mavi Ay Yalanı ve Gerçekler

Mavi Ay haberleri Temmuz ayında oldukça popülerdi. Birçok saygın medya kuruluşu bu gök olayını gerçekle bağdaşmayan ifadelerle okuyucularına aktardı. Gerek sosyal medya gerekse yazılı ve görsel basında Mavi Ay yalanı aldı başını gitti. Peki gerçek olan neydi? Mavi Ay nedir? Neden bu gök olayına bu isim verilmişti? Gerçekleri merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Öncelikle şunu belirtelim, bu olayın ayın rengi ile hiçbir ilgisi yok. Yani bu gök olayı neticesinde ay ne yazık ki mavi renk almıyor. Yaklaşık 3 yılda bir fazladan oluşan dolunayı ifade etmek için kullanılan Mavi Ay, spekülatif haberlerin oluşturulmasına neden oldu.

Mavi Ay: Fazladan Oluşan Dolunay’a Verilen İsimdir

Mavi Ay, aslında yukarıda da belirttiğimiz gibi yaklaşık 3 yılda bir fazladan oluşan Dolunay‘a verilen isimdir. 31 Temmuz’da görülen bu gök olayı, normalde yılda 12 defa görülen dolunaya 1 tane daha eklenmesi ile ortaya çıkıyor. 2012 senesinde de yaşanan Mavi Ay, 2015, 2018 ve devam eden her 3 yılda bir tekrar yaşanacak. Peki ay hiçbir zaman mavi renge gerçekten hiç dönüşmüyor mu? Aslında zaman zaman bu tip durumlar yaşanıyor. Ancak bunun nedeni tamamıyla doğal filtre yanılgısı. Yeryüzünde oluşan yangınlar, yanardağ patlamaları yada yoğun toz fırtınaları zaman zaman atmosferde doğal bir filtre oluşmasına neden oluyor. Bu tip durumlarda ayın rengi maviye dönebiliyor. Yani gerçekte ay yüzeyinde böyle bir renk dönüşümü yaşanmıyor. Bu renk dönüşümüne zaman zaman profesyonel fotoğrafçılar da neden olabiliyor. Kullandıkları özel lensler ve filtreler ile ayı bambaşka bir renge sokan fotoğrafçılar, bu fotoğrafları internette paylaşarak bir şehir efsanesinin yayılmasına istemeden de olsa neden olabiliyor.

Mavi Ay, ile ilgili sayfamızda yayınlanan bilgilendirici videoyu izleyerek bu gök olayı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmanız mümkündür. Siz siz olun sosyal medyada yer alan ve bilimsel bir gerçekliğe dayanmayan asparagas haberlere itibar etmeyin. Umarız Mavi Ay nedir? sorusuna yanıt verebilmişizdir. Konu ile ilgili düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın hemen altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

 

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 2 yorum var.

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.