Henüz Puan Verilmedi

Prandtl-m Adlı Prototip Uçak Mars’ta Keşif Yapmak İçin Geliştirilecek

Mars uçağı olarak da adlandırılan Prandtl-m, NASA tarafından kızıl gezegende keşif yapmak için geliştirilecek. 2020 senesinde Mars keşfi için kullanılması planlanan uçak V harfine benzeyen bir tasarıma sahip. Mars uçağı Prandtl-m, kızıl gezegenin atmosferinde uçabilecek şekilde geliştirilecek ve yerden yaklaşık otuz km. yüksekte keşif görevini icra edecek. Gelen bilgilere göre NASA uçağın prototipi ile ilgili testleri Haziran ayı içerisinde gerçekleştirdi.

prandtl-m, mars uçağı, keşif, bilgiversin.com

Prandtl-m

Mars Uçağı Prandtl-m Kızıl Gezegen’de Nasıl Keşif Yapacak?

Mars uçağı Prandtl-m prototip testleri sürerken keşif görevine ilişkin ayrıntılar da belli olmaya başladı. Gelen haberlere göre uçağın prototipi CubeSat içinde uzaya gönderilecek. Klasik uydulara göre daha küçük ölçülerde olan ve CubeSat olarak adlandırılan bu mini uydu Prandtl-m‘i Mars‘ın yakınlarına kadar taşıyacak. Kızıl gezegene yaklaşan mini uydu taşıdığı Mars uçağını keşif görevi için bıraktığında uçak kanatlarını açarak görevine başlayacak. Bu sayede CubeSat isimli bu mini uydular sadece uzay keşfinde değil, aynı zamanda bir kargo aracı olarak da kullanılabilecek. Mars atmosferinde keşif görevi yapması planlanan uçağın menzilinin 35 km. olduğu ve 10 dk.’lık bir uçuş görevi olacağı belirtiliyor.

Prandtl-m adlı Mars uçağı ile ilgili testler ilk olarak Dünya’da yapılacak. Bu testlerde başarı sağlanması durumunda uçağın kızıl gezegene gönderilmesi planlanıyor. Sayfamızda yayınlanan videoda uçağın prototipine ait ilk görüntüler yer almaktadır. Konu ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.