Henüz Puan Verilmedi

Maglev Treni, Manyetik Raylı Tren Nedir? Nasıl Çalışır?

Maglev Treni, ingilizce “Magnetic Levitation” kelimelerinin kısaltılması ile elde edilen ve uzun adıyla manyetik levitasyon treni yada manyetik raylı trene verilen kısa isimdir. Basitçe anlatmak gerekirse manyetik itme kuvveti kullanılarak tren belli bir mesafede havada tutulmaktadır. Yani sürtünme bulunmamaktadır. Bu da trenin çok yüksek hızlara çıkabilmesini sağlamaktadır. Maglev treni temel olarak yukarıda belirtmiş olduğumuz mantıkla çalışmaktadır. Maglev treni, kendi altında bulunan mıknatıslar ve tren için özel olarak üretilmiş elektromıknatıslı raylar ile hareket etmektedir. Sayfamızda yer alan videoları izleyerek bu teknoloji hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız mümkündür.

Maglev Treni Nasıl Çalışır?

Maglev Treni (Manyetik Raylı Tren) kullanılan manyetik itme gücü sayesinde sürtünmesiz bir ortam sağlamaktadır. Japonya’da kullanılan trenler manyetik itme kuvveti ile yaklaşık olarak 10 mm havaya kaldırılmaktadır. Oldukça güçlü mıknatıslar kullanılarak sağlanan bu manyetik itme gücü trenin çok yüksek hızlara çıkabilmesine de imkan tanımaktadır. Çok yüksek hızlara çıkabilen manyetik raylı tren (Maglev Treni) kontrol etmek için duyarlı kontrol sistemleri ile yönetilmesi gerekmektedir. Başta Japonya, Almanya, ABDGüney Kore ve Çin yüksek hızlara çıkan bu teknoloji üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Japonya’da yapılan denemelerde bu teknoloji ile ilgili yeni bir rekora imza atıldı. Central Japan Railway adlı şirket yaptığı denemede maglev treni‘ni tam olarak saatte 603 km. hıza çıkardı. Deneme 280 km.’lik manyetik levitasyon rayları üzerinde yapıldı. Sadece kırk dakikada bu mesafeyi kat eden tren yeni bir rekora imza atmış oldu.

Maglev Treni yada diğer adıyla Manyetik Raylı Tren hakkında merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.