Henüz Puan Verilmedi

LightSail Nedir?

LightSail, ilk olarak astronom Carl Sagan tarafından hayal edilmiş bir Güneş yelkenlisidir. Bu hayali hayata geçirmek için yola çıkan “The Planetary Society” adlı dernek geçtiğimiz günlerde projeyi hayalin bir adım ötesine taşımayı başardı. LightSail, temel olarak Güneş ışınlarının itme gücünü kullanarak hareket eden bir uydu. Mayıs ayında Cape Canaveral’dan Atlas V roketi ile uzaya gönderilen ilk prototip uydu, ilk etapta bazı sorunlar yaşamasına rağmen bu problemleri aşarak güneş yelkenini açmayı başarmıştı. Aşağıda uydunun uzaya gönderilmek üzere Atlas V roketi ile fırlatılışına ilişkin video görüntüsü yer almaktadır.

LightSail Nasıl Çalışır? Amacı Nedir?

LightSail adı verilen uydu, güneşten yayılmakta olan fotonlar ile hareket edebiliyor. Ucuz maliyeti ve yakıtsız çalışabilmesi nedeniyle, uzayda özgürce seyahat etmenin önünü açacak bu proje herhangi bir devlet desteği de almıyor. Kickstarter.com’da bir kampanya başlatan dernek, projeyi başarıya ulaştırabilmek için bağış topluyor. 200.000 dolar toplamayı hedefleyen dernek, bu rakamı çoktan geçti bile. Yazıyı hazırladığımız günlerde bağış tutarı 885.000 doları aşmıştı. LightSail, geçtiğimiz günlerde yelkenlerini açmış ve uzay yolculuğuna başlamıştı. Bu gelişmenin ardından bir güzel haber daha geldi. Güneş ışınları ile hareket eden uydu, dünyaya bir de fotoğraf gönderdi. Aşağıda paylaştığımız fotoğrafta, uydunun yelkenlerini ve hareket etmesini sağlayan güneşi aynı karede görüyoruz.

lightsail, ilk fotoğraf, güneş yelkeni, uydu, foton, bilgiversin.com

LightSail’den Gelen İlk Fotoğraf

LightSail projesi eğer başarıya ulaşırsa, güneş ışınları ile uzayda seyahat etmenin yolu açılacak. Her ne kadar ilk etapta sorunlar yaşasa da güneş yelkenini açmayı başaran uydu, hedefine emin adımlarla ilerliyor. Siz de konu ile ilgili görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir yada merak ettiğiniz soruları bizlere iletebilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.