5/5 (1)

Internet’te Sansüre Son Lantern ile Yaşasın Outernet!

Daha önce Outernet teknolojisi hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Outernet hakkındaki yazımızı okuyarak bu yazıya devam ederseniz her şey daha anlaşılır olacaktır. Ancak yine de Outernet ile ilgili kısa bir bilgi verebiliriz elbette. Bildiğiniz gibi dünyada yaşanan çeşitli toplumsal olaylar neticesinde medya ve internet dünyasında sansür olayı hemen gündeme gelmektedir. Buna ilave olarak az gelişmiş dünya ülkelerinde veya elektriğin bile olmadığı yerleşim alanlarında her an bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz.  İşte Outernet, sansür yada imkansızlık içerisinde olan bu kişilere bilgiyi kesintisiz olarak sunan küresel bir proje olarak açıklanabilir. Internet teknolojisinde var olan çift yönlü iletişim kavramı bu teknolojide bulunmuyor. Outernet erişimi için kullanılan cihaz, uydu sinyalleri üzerinden kendisini sürekli olarak güncel tutarak sizi dünyaya bağlamaktadır. Daha önce paylaştığımız yazımızda bu teknolojiye erişmek için gerekli teknik bilgiler bulunmaktaydı. Projede yer alan araştırmacılar şimdi bir adım daha ileri giderek Lantern adını verdikleri cihaz ile Outernet’i cebinize sığdırıyorlar.

lantern outernet internet sansürü BilgiVersin.com

Lantern ile Outernet’e Bağlanabilirsiniz

Lantern Nedir?

Lantern, Outernet bağlantısı kurabilmeniz için gereken donanım karmaşasını ortadan kaldıran basit mobil bir cihaz. Üzerinde var olan mini güneş panelleri sayesinde enerji ihtiyacını kendisi karşılıyor. Hatta sahip olduğunuz akıllı telefonunuzu Lantern ile şarj edebiliyorsunuz. Lantern’den faydalanabilmeniz için onu açık tutmanız yeterli. Sürekli olarak uydu üzerinden gelen verileri dahili hafızasına kaydeden Lantern, kendisine Wi-Fi ile bağlanan cihazlara web tarayıcı üzerinden hizmet vermektedir. Lantern bu haliyle günde 2 MB’lık veriyi uydu üzerinden kendi dahili hafızasına kaydetmektedir. Eğer harici bir çanak anten bağlanırsa Lantern günde 200 MB veri alabiliyor. Şu anda indiegogo.com üzerinden fon arayışında olan ürünün aynı zamanda satışı da yapılmaktadır. Bir defa satın alıp sonsuza dek bedava kullanabileceğiniz Lantern geleceğin bilgi kaynağı olacak gibi gözüküyor.

Lantern sayesinde, Dünya üzerinde hiçbir teknoloji altyapısına ihtiyaç duymadan, yerel internet sansüründen etkilenmeden ve sürekli güncellenen bilgiye ücretsiz olarak ulaşmak mümkün olacak. Bu teknoloji internet dünyasının sonunu tabii ki getirmeyecek. Ancak bilgiye erişmek için kullanmış olduğumuz yöntemlere harika bir alternatif olacak.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 3 yorum var.

 1. ahmet Cevapla

  cevap için tesekkurler.sanirsam outernetemi interneti vpn baglantisi kurarak istedigimiz yere girebiliriz.boyle bisey sizce mumkunmu.

 2. ahmet Cevapla

  simdi benim anlamadigim internette diledigimiz her yere girebioecekmiyiz yoksa sadece outernetin bize sundugu yerleremi girebilecegiz?

  • bilgiversin Cevapla

   Outerneti en iyi anlatan örnek eski televizyonlarımızda kullandığımız Teletext hizmetidir. Outernet sınırları belli bir bilgi ağıdır.

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.