Henüz Puan Verilmedi

Kuzey Kore’nin İnternet Bağlantısı Kim Tarafından Kesildi?

Tartışmalı sinema filmi The Interview ile ilgili  yaşanan tartışmalar sürmeye devam ediyor. Kuzey Kore liderine suikast planını konu alan komedi filmi nedeniyle Kuzey Kore, filmin yapımcı şirketi olan Sony‘ye ağır eleştirilerde bulunmuştu. Ardından yaşanan hack olaylarının arkasında Kuzey Kore‘nin olduğuna dair açıklamalar yapılmıştı. Bu olaylar yaşanırken Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack OBAMA, Sony‘nin filmi yayınlamaktan vazgeçmesini ağır bir dille eleştirmişti. ABD Başkanı yapılan saldırılara karşılık verileceğini belirtmiş ve siber savaş söylemleri gündeme bomba gibi düşmüştü.

Bu olaylar yaşanırken Kuzey Kore’den internet bağlantısı kesildi haberi geldi. Normal olarak bütün gözler siber savaş söylemleri nedeniyle ABD’ye çevrildi. Ancak Kuzey Kore’nin tek internet sağlayıcısı Çin olduğu için, kesintinin ardında ABD ile beraber hareket eden Çin’in olabileceği yönüne açıklamalar geldi. Çin ise bu iddiaları reddetti. Yaşanan internet kesintisi yaklaşık olarak 10 saat sürdü. Bu sürenin sonunda internet bağlantısı tekrar sağlandı.

Ancak dün (26.12.2014) bu savaşın bir devamı olarak değerlendirilebilecek yeni bir siber saldırı daha gerçekleşti. Playstation ve Xbox Live ağı DDos saldırısına uğradı. Bu gelişmelerin siber savaşın ayak sesleri olarak görülebileceği yönünde değerlendirmeler yapılıyor. Bu olayların sonucunun nereye varacağı bilinmezken, yaşanacak olası bir siber savaştan tüm dünyanın zarar görebileceğine söylemek hiç de yanlış olmayacaktır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.