Henüz Puan Verilmedi

Kriptolu Telefon C-Verteks, Tubitak Tarafından Üretildi:

Kriptolu telefon ile ilgili geçtiğimiz yıllarda yaşanan problemler nedeniyle Tubitak bu sefer işi sıkı tuttu ve kritik tüm parçalar Tubitak’da geliştirdi, montaj burada yapıldı. Prototip olarak üretilen bu yeni kriptolu telefona C-Verteks adı verildi. Bu yeni kriptolu cep telefonundan 500 adet üretilmesi planlanıyor.

kriptolu telefon c-verteks tubitak dinleme bilgiversin.com

Kriptolu Telefon C-Verteks

Gelen bilgilere göre güvenlik sebebi ile yeni kriptolu telefonun SMS özelliği devre dışı bırakılmış olacak. Bunun yapılmasının sebebi olarak SMS yoluyla yüklenen ve güvenliği tehdit eden yazılımlar gösteriliyor. Bilindiği gibi Tubitak’ın üretmiş oldu eski kriptolu telefonlar dinlenmişti. Yapılan dinlemelere ilişkin açıklamalar, devletin en üst yetkilileri tarafından yapılmıştı.

Sivil Vatandaşlar Kriptolu Cep Telefonu Kullanabilecek mi?

Ocak (2015) ayında  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından yapılan açıklamaya göre, vatandaşların da kriptolu telefon kullanabilmek için talepleri var. Bakan tarafından yapılan açıklamada Tubitak, akıllı kriptolu cep telefonu üretimi ile ilgili sivil ticari kuruluşlara bir çağrı yaptı. Yapılan bu çağrıya eğer ticari kuruluşlar gerekli ilgiyi gösterir ve üretim konusunda işbirliği yaparlarsa 2016 yılının Haziran ayında sıradan sivil vatandaşlarda bu teknolojiyi kullanabilecek. Üretilen telefonların satışının Tubitak tarafından değil, ticari sivil firmalar tarafından yapılacağı belirtiliyor.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.