Kpss Ortaöğretim Puan Hesaplama
Henüz Puan Verilmedi

Kpss Ortaöğretim Puan Hesaplama Yöntemi:

KPSS Ortaöğretim Puan Hesaplama işleminin nasıl yapılacağı yönünde birçok hazır hesaplama robotu bulunmaktadır. Bunlara ilave olarak aşağıdaki formülleri kullanarak hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

kpss ortaögretim puan hesaplama

KPSS Ortaöğretim Puan Hesaplama (kpss-puan.hesaplama.net)

KPSS Nedir ?

Bazı kamu kurumlarının ihtiyaç olması durumunda personel alımında uygulamak zorunda olduğu zorunlu olan bir sınav türüdür. Kısa adı KPSS olan bu sınavın uzun ismi ise Kamu Personel Seçme Sınavı olarak belirtilmektedir.

KPSS Puanı

Sınava girmiş bulunan herhangi bir Kamu Personeli adayının KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı)’den aldığı puan olarak açıklanmaktadır. Farklı kamu kurumlarına personel alımlarında, farklı türlerde KPSS puanı kullanılmaktadır.

KPSS Puanı Nasıl Hesaplanmaktadır?

KPSS Sınavı puanınız bazı özel formüller kullanılarak ve buna ilave olarak 2010 senesinde uygulanmaya başlanan KPSS‘deki istatistiksel veriler üzerinden bir hesaplama yöntemi kullanılarak gerçek puanınız hesaplanmaktadır. Hesaplama için almış olduğunuz ham puanınızın ortalaması ve standart sapma, ağırlıklı standart puan ortalaması, standart sapma ve max. değerlerinin virgül sonrasındaki hane sayısı olarak 3 alınmaktadır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından KPSS puanınızın hesaplaması yapılırken bahse konu bu değerlerinizin virgül sonrasındaki hane miktarı daha fazla olarak alındığı bilinmektedir. Bu sebepten ötürü hesaplama sonucunda ulaşılacak rakamın virgülden sonra 3. hanesi, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin açıklamış olduğu puanın virgülden hemen sonraki 3. hanesinden ufak farklılıklar gösterebilmektedir. Bahse konu bu durumun doğal karşılanması gerektiğini belirtip, ÖSYM tarafından açıklanmış olan değerin geçerli olarak kabul edilmesi gerekmektedir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı Puanları Nasıl Hesaplanmaktadır ?

KPSS sınavına girmiş bulunan adayların KPSS puanlarının hesaplanabilmesi maksadıyla kullanılmakta olan işlem basamaklarına ilişkin detayları aşağıda bulabilirsiniz.

KPSS puanın belirlenebilmesi maksadıyla içinde bulunulan sene sınava girmiş bulunan öğrencilerin aritmetik ortalaması ve buna ilave olarak  standart sapma değerlerinin belirleyici olduğunu söylemek gerekmektedir.

Puanın Hesaplaması

  • Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri soruları için sınava giren adayın doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısı 1/4  düşülmek suretiyle ham puanlar hesaplanır.
  • Ham Puan‘nın aritmetik ortalaması ve buna ilave olarak standart kayma değeri hesaplanır.
  • Sınava girmiş olan adayın ham puanı ,aritmetik ortalaması ve buna ilave olarak standart kayma kullanılması suretiyle standart puanı hesaplanmaktadır.

T=Standart Puan

Adayın ham puanı (Adayın yanlış cevap sayısının 1/4’ü doğru cevap sayısından çıkartılarak ortaya çıkan puan)

KPSS Sınavına giren tüm adayların  almış oldukları ham puanlarının aritmetik ortalaması,

KPSS Sınavına girmiş olan tüm adayların ham puanlarının standart kayması

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.