Henüz Puan Verilmedi

Yapay Kalp Elastomer Köpük Kullanılarak Üretildi

Elastomer köpük kullanılarak üretilen yapay kalp, Cornell Üniversitesi’nde geliştirildi. Bilim insanları sağlık alanında yaptıkları çalışmalar ile bizleri her geçen gün daha da çok şaşırtıyor. Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ile protez ve yapay organ çalışmalarına bir yenisi eklendi. Araştırmacılar elastomer köpük kullanarak insan kalbi gibi çalışabilen bir yapay kalp üretmeyi başardılar. Bir sıvı pompasına benzeyen bu ilginç yapay organ gelecekte yapılacak çalışmalara örnek teşkil edecek. Cornell Üniversitesi Mekanik ve Havacılık Mühendisliği’nden Doç.Dr. Rob Shepherd geliştirdikleri yapay kalple ilgili açıklamalar yaptı. Açıklaması ve üretilen yapay kalp ile ilgili kısa tanıtım videosu sayfanın üst bölümünde paylaşılmıştır.

Köpükten Üretilen Yapay Kalp İnsanlarda Kullanılabilecek mi?

Yapay kalp ile ilgili merak edilen konuların başında elbette ki insanlarda kullanılıp kullanılamayacağı geliyor. Cornell Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen ve elastomer köpük kullanılarak üretilen yapay kalp henüz insanlarda kullanılamıyor. Çünkü çalışmada istenilen noktaya ulaşılmış değil. Bu çalışmadaki en önemli ayrıntı bu maddenin davranış şeklinin keşfedilmesi. Bu çalışmanın kendini ispatlaması için öncelikle FDA’dan (Food and Drug Administration – Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onay alması gerekiyor. Bilindiği gibi FDA, ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan bu konudaki en saygın kuruluş. İnsan vücuduna uyumlu bir yapay kalbin öncelikle FDA’dan onay alması gerekiyor. Umarız bu araştırma ile ilgili güzel haberleri yakında tekrar duyarız.

Elastomer köpük kullanılarak üretilen yapay kalp ile ilgili bilgi almak için Cornell Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göz atabilirsiniz. Bu açıklamada çalışmanın detaylarına ulaşabilirsiniz. Konuyla ilgili görüşlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.