Henüz Puan Verilmedi

Konya’nın Ereğli İlçesinde Mamut Fosili Bulundu

Konya Ereğli’de iki buçuk milyon yıllık bir mamut dişi fosili bulunduğu açıklandı. Açıklamayı Konya/Ereğli Müze Müdür V. Mahmut Altuncan yaptı. Müze müdür vekili tarafından yapılan açıklamaya göre fosil Hüseyin Kaya tarafından bulundu. Zengen Mahallesi’nde bir kum ocağı bölgesinde bulunan fosilin iki buçuk milyon yıllık olduğu belirtiliyor. Yapılan açıklamalara göre aynı bölgede daha önce de fosile rastlandı.

konya-mamut-fosili-eregli-fotograf-bilgiversin-com

Ereğli’de Bulunan Mamut Fosili Mammuthus Meridionalis Türüne Ait

Konya‘da bulunan mamut fosilinin mammuthus meridionalis türüne ait olduğu belirtildi. Toplamda 5 mamut türü olduğu belirtildi. Müzeye teslim edilen bu fosilin sergilenmesi bekleniyor. En eski türlerden biri olduğu belirtilen mamutun daha önce bulunan örneklere benzediği açıklandı. Yaşanan iklim değişiklikleri nedeniyle bu bölgede yaşayan mamutların yok olduğu belirtiliyor. Yapılan açıklamalar, fosilin bulunduğu bölgenin uzun yıllar önce oldukça sulak, otlak ve sık orman yapısına sahip olduğu yönünde. Ancak zaman içerisinde ekolojik sistem değişti ve mamutlar bu bölgede yok oldu.

Konuyla ilgili fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları altta yer alan yorum formunu kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Kaynak

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.