Henüz Puan Verilmedi

Kök Hücre Nakli Alanındaki Bu Gelişme İnsanın Ayda Yürümesi Kadar Etkileyici:

2010 senesinde bıçaklı saldırı neticesinde zarar gören omurilik sinirleri, Darek Fidyka isimli Polonya’lının felç kalmasına neden olmuş. İlk başlarda vücudunun yarısını hissedemediği için kendisini çaresiz biri olarak gören Fidyka, Polonya‘da İngiliz bilim insanlarının yardımıyla yapılan başarılı bir çalışma ile eski günlerine bir adım daha yaklaştı. Yapılan başarılı çalışmanın başında University College London Nöroloji Enstitüsü Profesörü Geoff Raisman bulunmakta. Çalışmanın özü, hastanın koku alma hücrelerinin kök hücre nakli ile bıçak darbesi neticesinde zarar gören bölgeye yerleştirilmesi olarak açıklanmaktadır.

kök hücre nakli omurilik felçli BilgiVersin.com

Kök Hücre Nakli Omurilik Felçli Darek Fidyka’ya Umut Oldu

Öncelikle hastadan alınan koku alma hücreleri, laboratuvarlarda kültür ortamında çoğaltıldı. Kendisini devamlı yenilemesiyle bilinen bu hücreler laboratuvar ortamında çoğaltıldıktan sonra hastanın zarar gören bölgesine başarılı bir operasyonla yerleştirildi. Zarar gören omuriliğe toplam yüz mikroenjeksiyon işlemi uygulandı.Uzmanlar, insan vücudunda yetişkin bir bireyin hayatı boyunca kendisini yenileyen tek sinir hücresi olarak bilinen bu hücrenin hastanın omuriliğinin onarımında büyük rol oynadığını belirtti. Bu operasyon öncesinde iki yıldır çeşitli fizyoterapi çalışmaları yapan hastanın sağlığında hiçbir ilerleme sağlanamamıştı. Ancak başarılı kök hücre nakli operasyonu ile Darek Fidyka daha önceleri yerinden bile kıpırdayamazken şimdilerde bacaklarını dik tutabilmesini sağlayacak özel destekler ile yürümeye başladı.

Prof. Raisman, yaşanan bu gelişmeyi “İnsanın Ay’da yürümesinden daha önemli” diye özetledi. Polonyalı hasta Darek Fidyka ise “Kendinizi yeniden doğmuş gibi hissediyorsunuz” diyerek yaşadığı büyük mutlululuğu paylaştı.

Hastanın Burnundan Alınan Kök Hücre Nakli Nasıl Gerçekleştirildi:

Uzmanların verdiği bilgiye göre, insanların burnunda koku almaya yarayan bölgede bulunan ve hayatımız boyunca sürekli yenilenen bu mucizevi kök hücreye OECs adı verilmektedir. Bu hücreler nakil işlemi öncesinde hastadan alındı. Hastaya uygulanan bu ilk operasyon neticesinde alınan kök hücreler nakil işlemi öncesinde çoğaltılmak için laboratuvara gönderildi. İki hafta süren çoğaltma süreci sonunda kök hücreler nakil için hazırlandı. Hazırlanmış olan hücrelerin ilk etapta 500.000’i zarar görmüş olan omurilik bölgesinin alt ve üst bölgesine yerleştirildi. Bu işlem toplam 100 mikroenjeksiyon ile gerçekleştirildi. Bu işlemin ardından hasta Darek Fidyka’nın bileğinden alınan sinir hücreleri zarar görmüş olan bölgenin 8mm.lik bir kısmına uygulandı

Yaklaşık 3 aylık bir sürenin sonunda hastanın sol bacağında kaslanma olduğuna dair tespitler yapıldı. Kök hücre nakli işleminin üzerinden 6 ay geçtikten sonra hasta bir yere tutunarak ve bacağını sabit tutacak bir donanım sayesinde ilk adımlarını attı. Nakilin üzerinden iki yıl geçtikten sonra ise hasta artık tutunarak yürümeye başladı. Kök Hücre Nakli operasyonu öncesinde uygulanan bir çok fizik tedavi programına rağmen hareket dahi edemeyen Darek Fidyka’nın bugün geldiği nokta uzmanlar tarafından büyük bir gelişme olarak gösterilmektedir.

Kaynak: BBC

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.