Kök Hücreden Böbrek Üretiminde Dev Adım
Henüz Puan Verilmedi

Kök Hücreden Yedek Böbrek Üretimi İçin İlk Büyük Adım Atıldı

Kök hücreden böbrek üretmek için çok büyük bir çalışmaya imza atan bilim insanları, bu büyük bilimsel çalışmayı Nature dergisinde yayınladı. Yayınlanan bilimsel çalışmaya göre Avustralya’lı bilim insanları Petri kutusunda minik bir insan böbreği üretti. Yaklaşık 1 cm. boyutunda olan bu küçük böbrek 13 haftalık bir cenine ait böbrekle benzer ölçülerde. Çalışmalarını Nature adlı dergide yayınlayan bilim insanları, bu yöntemle üretilen minik böbreklerin, ilaçları denenmesinde yada zarar görmüş insan böbreğinin yenilenmesinde kullanılabileceğini belirtti. Fakat araştırmacılar, nihai hedeflerine varmak için henüz yolun başında olduğunu vurguladı. Kök hücreden böbrek üretimine ilişkin çalışmada kimyasal bazı sinyaller kullanıldı. Bu sayede kök hücre 2 tip hücreye dönüştürüldü.

Kök Hücreden Böbrek Üretimi Nasıl Yapıldı?

Kök hücreden böbrek üreten Avustralya’lı bilim insanları, kök hücreyi 2 tip hücreye dönüştürdü. Birincisi kanı süzen, diğeri ise artıkları gideren bir kanala dönüştürülen kök hücre, çalışmanın temelini oluşturdu. Petri kutusunda birleştirilen bu iki tip hücre zamanla büyüdü ve böbrek yapısına büründü. Yapılan açıklamalarda üretilen bu minik böbreklerin bir organ olarak kabul edilmediği vurgulandı. Yetişkin bir insanda 1 milyonun üzerinde filtre olduğu belirtiliyor. Ancak kök hücreden elde edilen bu minik böbreklerin en fazla 100 filtreden oluştuğu belirtiliyor. Bu sebeple bu minik organın henüz normal bir organ olarak nitelendirilmesi mümkün değil. Araştırmacılar bu çalışmanın sadece 3 haftada sonuçlandığını vurgularken, kat edecek henüz çok mesafe olduğu belirtildi. Bu konuda çalışan bilim insanları, araştırmanın nihai amacının, böbrek hastalarının tedavisinde kullanılacak bir organ geliştirmek olduğunu söyledi.

Kök hücreden böbrek üretimi ile ilgili çalışmanın yer aldığı Nature adlı dergiye göz atarak konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmanız mümkün. Görüşleriniz için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.