Henüz Puan Verilmedi

Film Değil Gerçek. Robocop Efsanesi Knightscope İle Gerçek Oluyor:

İzlediğimiz her Hollywood yapımı bir gün gerçek oluyor. İşte yine böyle bir gelişme daha yaşandı. Sinema severlerin beğenerek izlediği bilim kurgu filmlerinden Robocop artık gerçek oldu diyebiliriz. Amerika’da Knightscope isimli bir devriye robotu geliştirildi. Bu robot sahip olduğu teknolojiler ile kendisine Robocop dedirtecek yeteneklere sahip. İnsansı bir robot görünümüne sahip olmayan Knightscope çevresine sevimli ama bir o kadar da korkutucu bir görüntü vermeyi başarıyor.

Klasik bir devriye polisi gibi çalışan Knightscope, üzerinde bulunan çeşitli sensörler yardımıyla hem kendi hareketini planlıyor hemde çevresinde olup bitenleri izliyor. İzlediği alanları merkezi bir veri tabanındaki veriler ile kıyaslayan robot çevresindeki riskleri merkeze bildirerek devriye görevini başarıyla yerine getiriyor. Üzerinde bulunan GPS ve lazer ile yön ve mesafe bilgisini alan Knightscope  bu sayede yolunu bularak çevresinde bulunan engelleri kolaylıkla aşabiliyor. Geçtiğimiz dönemde Microsoft Kampüsünde de denenen robot bu görevi başarıyla yerine getirebildi.

Normal bir güvenlik görevlisinin yapabileceği birçok görevi başarıyla yerine getirebilen Knightscope, sahip olduğu kameralar, sensörler, navigasyon sistemleri, elektrikli motoru, şarj edilebilir pili ve kontrol bilgisayarı ile kubbe biçiminde tasarlanmış olan bir gövde içerisine monte edilmiş durumda. Barometrik basınç ve karbondioksit seviyelerini de ölçebilen robot sahip olduğu kamera ile plaka tanımlama yada yüz tanımlama maksadıyla kullanılabiliyor. Knightscope ile Wi-Fi yada 3G/4G bağlantısı kurarak iletişime geçilebiliyor. Tam şarj ile 24 saat görev yapabilen bu robot, kendisi için tasarlanmış özel şarj pedi üzerinde yaklaşık 15 – 20 dakika içerisinde şarj olabiliyor.

Gelecekte bu tip robotların kullanımına yönelik bir artış yaşanması durumunda sektörde çalışan güvenlik görevlilerinin sayılarında ciddi bir azalmaya neden olacağı yönünde değerlendirmeler yapılıyor. Henüz üzerinde herhangi br silah taşımayan Knightscope, bu haliyle savunmasız gibi gözükse de durum aslında öyle değil. Robotu engellemek yada zarar vermek istediğinizde durumu merkeze bildirerek çevresindeki insanın kulaklarını rahatsız edecek bir alarm ile pasif bir savunma mekanizmasını devreye sokuyor. Bu haliyle bile oldukça yetenekli gözüken robot, zamanla geliştirilecek yeni özellikler ile geleceğin Robocop‘u olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek gibi gözüküyor.

Knightscope resmi web sayfası: http://knightscope.com/

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)